Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》
Pusztító tűzvész miatt hagyhatták el pénztárcáikat Phanagoria ókori lakói

Pusztító tűzvész miatt hagyhatták el pénztárcáikat Phanagoria ókori lakói

2026. április 22. 16:21 Múlt-kor

Kisebb-nagyobb pénzérméket fedeztek fel a régészek a dél-oroszországi Phanagoriában. Az ókori fizetőeszközöket a Kr. u. 6. század környékén tomboló katasztrofális tűzvész során hagyhatták el a tulajdonosaik – közölte az Orosz Tudományos Akadémia Régészeti Intézete.

<

A leleteket a 2023 és 2024 között zajló ásatások során tárták fel. Mihail Abramzon és Szergej Osztapenko közös tanulmányukban kifejtették: az érmék négy különböző pénztárcából származhatnak. A kutatók feltételezése szerint minden tárca legalább három olyan bronzérmét tartalmazhatott, amelyet a Boszporoszi Királyságban vertek. Ezek a korban szerény összegek voltak, ami alapján feltételezhető, hogy a pénztárcák tulajdonosai egyszerű polgárok voltak.

A felfedezést az érmék kora tette igazán figyelemreméltóvá: a Boszporoszi Királyság területén több mint 200 évvel a tűzvész előtt – vagyis Kr. e. 341-342 körül – már nem vertek ilyen bronzpénzeket. Ennek ellenére a korábban kibocsátott érmék még a 6. században is forgalomban voltak, ami rugalmas helyi pénzhasználatra utal.

Az egyik tárca ráadásul hamisítványokat is tartalmazott, amelyek bár nagyon hasonlítottak az eredeti érmékre, de rossz volt rajtuk a felirat. A hamis pénzekre a központi ellenőrzés összeomlása, illetve a hivatalos fizetőeszközök hiánya miatt lehetett szükség – ez pedig igencsak megkérőjelezi azt a feltételezést, hogy tényleg a Kr. e. 4. században kezdtek-e el hamis pénzeket verni.

Phanagoria története

Phanagoriát a Kr. e. 6. században görög telepesek alapították és rövid időn belül a térség meghatározó településévé nőtte ki magát. A Kr. e. 5. századra a terület a Boszporoszi Királyság része lett. A város ezt követően évszázadokig kulturális és kereskedelmi csomópont volt, ami összekötötte a görög világot a sztyeppei népekkel és a keleti kereskedelmi útvonalakkal.

Az érmék közelében végzett ásatások célja a helyi zsinagógakomplexum, a környező gazdasági épületek és a zsidó negyed többi részének feltárása volt, amelyek ugyanabban a tűzben pusztultak el. A régészek számos kőlövedéket is találtak a helytől nem messze, melyek alapján feltételezhető, hogy a pusztító lángok egy összehangolt katonai támadás részei lehettek. 

Phanagoriában mostanában számos egyéb érdekes leletet fedeztek fel a régészek: 2025 szeptemberében például egy színházi maszk helyezte új megvilágításba a település kulturális jelentőségét. 

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Pusztító tűzvész miatt hagyhatták el pénztárcáikat Phanagoria ókori lakói

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2026. nyár: A Harmadik Birodalom első asszonyai

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra