Megújul a londoni Közlekedési Múzeum
2026. június 26. 14:47 Múlt-kor
Nagyszabású felújításon esik át a londoni Közlekedési Múzeum a közelgő ötvenedik évfordulója alkalmából. A Covent Garden viktoriánus kori csarnokában működő, a munkálatok alatt is folyamatosan nyitva tartó intézmény korszerűsítése nemcsak a páratlan építészeti örökség megóvását szolgálja, hanem a világ egyik legrégebbi városi közlekedési hálózatának 21. századi színvonalú bemutatását is lehetővé teszi.
A műemléki védelem alatt álló egykori virágpiac épülete jelentős belső átalakításon megy keresztül. A kiadott tervek szerint kialakítanak egy új, tágas főbejáratot a Covent Garden felől, emellett a kiállítótér további ötszáz négyzetméterrel bővül a történelmi járművek és a tematikus tárlatok számára.
A 19. századi épület modernizálása során kiemelt figyelmet fordítanak a környezeti fenntarthatóságra is: az intézmény környezetbarát, alacsony szén-dioxid-kibocsátású fűtési rendszert kap. A Transport for London (TfL) vezetése arra számít, hogy az átfogó beruházás a tavalyi, mintegy 450 ezres éves látogatószámot legalább húsz százalékkal növeli majd a jövőben. Elizabeth McKay, a múzeum igazgatója kiemelte, hogy a brit főváros közlekedésének fejlődése a világ egyik legnagyobb innovációs története, amelyet a fejlesztésnek köszönhetően még átfogóbban oszthatnak meg a közönséggel.
A londoni Közlekedési Múzeum otthonául szolgáló öntöttvas szerkezetes csarnok a brit ipari építészet kiemelkedő példája. Az eredetileg 1871-ben átadott, évtizedekig virágpiacként funkcionáló épület 1980 óta ad otthont a nagy-britanniai főváros közlekedéstörténeti relikviáinak. Maga a gyűjteményi és állagmegóvó tevékenység azonban az 1920-as évekig nyúlik vissza, amikor az akkori városi közlekedési vállalat, a London General Omnibus Company vezetése elhatározta a forgalomból kivont, de történelmi jelentőségűnek számító járművek intézményesített megőrzését.
A kollekció az évtizedek során folyamatosan gyarapodott, átfogó képet adva a brit metropolisz közösségi mobilitásának fejlődéséről a 19. századi lóvontatású omnibuszoktól az áramvonalas villamosokon át az automatizált gyorsvasutakig.
London tömegközlekedési hálózata több mint kétszáz éves múltra tekint vissza, globális szinten is úttörő szerepet játszva a modern urbanizációs folyamatok alakításában. Andy Lord, a TfL biztosa a rekonstrukció kapcsán rámutatott: a folyamatosan bővülő infrastruktúra alapvetően formálta a város gazdasági és társadalmi szövetét. London történelmi elsőségét jelzi a világ első, 1863-ban átadott földalatti vasútvonala, amely gyökeresen átalakította a nagyvárosi térszerkezetet.
A hálózat a 20. század folyamán olyan meghatározó, ma már egyetemes kulturális szimbólumnak számító elemekkel gazdagodott, mint az ikonikus piros emeletes buszok (élükön a legendás Routemaster típussal), a modern metrótérképek absztrakt vonalvezetése vagy a mindenhol alkalmazott, egységes tipográfia. A múzeum infrastrukturális megújulása a múlt tisztelete mellett a legújabb mérnöki és technológiai teljesítmények – így a digitális jegyrendszer (Oyster) kifejlesztése vagy a közelmúltban átadott Elizabeth line – bemutatására is megfelelő teret biztosít majd az elkövetkező évtizedekben.


szerkesztőségét!
