Szöged hírös város
2010. június 7. 15:01 MTI
A "szegediséget" és a városhoz kötődő hagyományokat mutatja be a Móra Ferenc Múzeum új, Szöged hírös város címet viselő néprajzi állandó kiállítása, amely júliusban nyílik.
A kiállítás négy tematikus egységben a szegedi nagytájon élők és a Tisza viszonyát, a gazdálkodás hagyományait, a jellegzetes kézműves mesterségeket, valamint a népszokásokat mutatja be - mondta Bárkányi Ildikó, a múzeum néprajzi osztályának vezetője a tárlat előkészületeiről rendezett sajtótájékoztatón pénteken.
A látogatók a szegedi Kultúrpalota emeletén nyíló kiállításon megismerhetik majd a Tiszához kötődő foglalkozások, a halászat, a hajóépítés hagyományos eszközeit. Láthatók lesznek a paraszti gazdálkodás, az állattenyésztés, a növénytermesztés emlékei. Kiemelt helyet kap majd a "homok megszelídítésének" időszaka, a szőlőművelés és a paprikatermesztés szegedi megjelenése. A tárlaton olyan, eddig a raktárak mélyén pihenő tárgyakat is bemutatnak, melyekkel korábban csak a szakemberek találkozhattak.
A kiállítás egyik egységében az országos hírnevet szerzett szegedi kézművességet, a papucsos és késes mesterséget mutatja be. Láthatók lesznek az egykor az egész Délvidéket ellátó szegedi kékfestő központ tárgyi emlékei, s megismerkedhetnek a látogatók a tápéi gyékényszövéssel is.
A tárlat rendezői a szegedi nagytáj népszokásai közül a búcsújárás hagyományát választották ki, hiszen az alsóvárosi ferences templom több mint ötszáz éve a térség fontos vallási központja. Az érdeklődők a kiállított tárgyakon kívül érintőképernyős terminálok segítségével tallózhatnak a múzeum gazdag néprajzi témájú fotógyűjteményében, s filmeket is láthatnak majd - mondta a muzeológus.
Zakar Péter, a közgyűjteményt fenntartó Csongrád Megyei Önkormányzat alelnöke elmondta, az új tárlat létrehozására a múzeum mintegy 40 millió forint pályázati forrást nyert, melyet az önkormányzat további 3 millió forinttal egészített ki.