Érintetlen ókori maja várost tártak fel Mexikóban
2026. június 28. 11:53
Teljesen érintetlen, az ezeréves elhagyatottság óta fosztogatók által nem bolygatott maja várost fedezett fel egy nemzetközi kutatócsoport a dél-mexikói Campeche államban – számolt be róla a mexikói Nemzeti Embertani és Történeti Intézet (INAH).
A jukaték maja nyelven „nincs út” jelentésű Minanbé település maradványait a Calakmul Bioszféra-rezervátum egy nehezen megközelíthető részén azonosította az Ivan Šprajc, a Szlovén Tudományos és Művészeti Akadémia Kutatóközpontjának régésze által vezetett expedíció. Az expedíció légi LiDAR (lézeres távérzékelő) technológiával térképezte fel a lombkorona alatt rejtőző felszíni anomáliákat, majd a helyszíni feltárás során egy mintegy tizenöt hektáron elterülő központot dokumentáltak.
A területen terek, palotaépületek, teraszok, valamint egy csatornákból és mesterséges vizes élőhelyekből álló fejlett vízgazdálkodási rendszer maradványai kerültek elő. A kutatás vezetője hangsúlyozta: az elmúlt három évtized közép-amerikai terepmunkái során ez az első olyan jelentős kiterjedésű maja romváros, amelyet a sírrablók és a műkincscsempészek egyáltalán nem bolygattak meg.
Az építészeti emlékek közül kiemelkedik egy több mint tizenhárom méter magas piramistemplom, amely Vitan Vujanović régész elemzése szerint a finoman megmunkált kőfalazatú, meredek lépcsős Río Bec építészeti stílus jegyeit viseli magán. A kutatók tizennégy kőemléket, köztük sztéléket és oltárokat dokumentáltak, amelyeket 3D-s fotogrammetriai modellezés segítségével vizsgáltak meg.
Octavio Esparza Olguín epigráfus az erózió ellenére több hieroglifát is azonosított. Az 1-es számú, lefejezési jelenetet ábrázoló sztélén egy naptári bejegyzés a Krisztus utáni 849-es évet jelöli, míg a 6-os számú monumentumon található uralkodóábrázolás és dátum a 7. század végére utal, így ez lehet a tágabb régió legrégebbi feliratos emléke.
Minanbé a maja alföldek késő klasszikus kori (Kr. u. 600–900) csúcskorszakának és hanyatlásának egyedülálló időkapszulája. Ebben az időszakban a régió a világ egyik legsűrűbben lakott területe volt, ahol milliókat kellett ellátni kiterjedt mezőgazdasági és kereskedelmi hálózatok révén. Az újonnan azonosított település leletei új kérdéseket vetnek fel a civilizáció 10. századi összeomlásával kapcsolatban.
A régészek jelenleg azt vizsgálják, hogy az északi Yucatán-félszigetről délre vándorló csoportok milyen mértékben járultak hozzá a hatalmi centrumok átrendeződéséhez, illetve a város végső elnéptelenedéséhez, amely a klasszikus maja világrend végét jelentette.



szerkesztőségét!
