Az első világháború máig élő örökségei
2014. január 21. 13:19
Háborús technológia
Az első világháborúval a technikai forradalom elérte a harctereket is és örökre megváltoztatta a hadseregek harcmodorát, a technológia lényeges és megkerülhetetlen elemévé vált a háború művészetének. Lehet persze amellett is érvelni, hogy a spanyolok sem meghódíthatták volna meg Amerikát, ha nincs a puskapor, és a rómaiak sem uralhatták volna az ismert világot a korszerű haditechnika nélkül, de azt leszögezhetjük, hogy maga a technológia a történelem folyamán addig sohasem volt olyan fontos, mint a Nagy Háborúban.
A hadtörténészek szerint a tengeralattjárók, a repülők, illetve a páncélozott tankok - amelyek közel 28 tonnát nyomtak, ám csupán 4-5 km/órával tudtak haladni - voltak a legfontosabb újdonságok, ám a mérgező gázok újbóli felfedezése is alapjában megváltoztatta a háború "lovagiasságáról" vallott elképzeléseket. Mindezek mellett az egyik leghatásosabb újítás a szögesdrótkerítés volt, amely a lövészárkokba kényszerítette a háborús feleket.
Douglas Haig, a franciaországi brit erők sokat támadt parancsnoka szerint "a legnagyobb érték a háborúban mindig is a ló volt, s ez sohasem fog megváltozni, a jövőben is az fogja eldönteni az ellenséges csapatok közti csata kimenetelét, hogy ki hány és milyen jól nevelt lovat tud bevetni. A tankok és a repülőgépek csupán tartozékai a háborús alakulatoknak, de sohasem vehetik át a ló szerepét." Súlyosan tévedett.