1956. október: a forradalom 13 napja
2006. október 15. 09:58
Október 7-14-ig
7.
A Művelt Népben megjelenik Művészek akarunk lenni! címmel Dömök Sándor cikke, amely a Színművészeti Főiskola diákjainak szeptember 27-én megtartott iskolagyűlésén az iskola vezetését, a tanárok oktatói hozzáállását éles bíráló, őszinte, kemény kritikáját ünnepli.
8.
Nagy Imre utolsó megbeszélése Gerő Ernővel a pártba való visszavételéről.
Megjelenik a Hétfői Hírlap, a koalíciós sajtó felszámolása utáni első oldottabb hangvételű, igényesebb lap. Főszerkesztő: Boldizsár Iván.
9.
A Szabad Nép Történelemtanárok problémái az új tanévben címmel a történelem tanítás presztízsveszteségéről közölt cikket Bellér Béla szakfelügyelő tollából. Mi volt a legfőbb hiba? - merült fel a kérdés a történelemtanárok szakmai tanácskozásán: `A múlt eseményeit egyoldalúan, a jelen szemszögéből ítéltük meg, s a történelmi objektivitással dacolva, a múltban azt igyekeztünk `fölfedezni`, amire szükségünk volt.`
10.
A Petőfi Kör vitája `A műszaki fejlesztés és a fiatal műszaki értelmiség problémái` címmel.
11.
Pécsett megalakul a helyi Petőfi Kör.
12.
A Legfőbb Ügyészség utasítására letartóztatják Farkas Mihályt.
13.
Az MDP PB határozata: Nagy Imrét visszaveszik a pártba.
Debrecenben a régi megyeházán megtartja első vitaülését a Kossuth kör.
Az Irodalmi Újság cikke tizenöt fiatal író a magyar ifjúság ügyében még 1954-ben megfogalmazott elképzeléseit ismerteti, amely akkor nem juthatott nyilvánosságra. A fiatal írók a DISZ egész munkájának a megújítására és átszervezésére tettek javaslatot.
14.
Szabad Ifjúság cikkében a felsőoktatási reformmal foglalkozik. A forradalom előestéjén a korábbiaknál sokkal szélesebb körben merültek fel a főiskolák és az egyetemek működését, a diákok önállóságát korlátozó problémák. A felsőoktatás valamennyi szereplője egyetértett abban, hogy a fiataloknak joguk van beleszólni az őket érintő kérdésekbe. Tánczos Gábor, a Petőfi-kör titkára a Művelt Népben a fiatal értelmiség védelmében, magatartásuk, küzdelmek lényegéről közölt cikket.