1956. október: a forradalom 13 napja
2006. október 15. 09:58
Október 31.
Szerda
A HM-ben megalakul a Forradalmi Honvédelmi Bizottmány.
Király Bélát a Nemzetőrség főparancsnokává és Budapest katonai parancsnokává, Maléter Pál ezredest a honvédelmi miniszter első helyettesévé, Kovács István vezérőrnagyot a vezérkar főnökévé nevezik ki. A Kilián laktanyában megalakul a Forradalmi Karhatalmi Bizottság.
A Ferenc téren nagy létszámú nemzetőrséget szerveznek.
Dél körül befejeződik a szovjet csapatok kivonulása Budapestről.
Az MDP Elnöksége kimondja a párt feloszlatását, másnap Magyar Szocialista Munkáspárt (MSZMP) néven új pártot alakítanak.
Az újjáalakul a Nemzeti Parasztpárt (Petőfi Párt), a Kereszténydemokrata Néppárt és a Magyar Parasztszövetség.
A Dunántúli Nemzeti Tanács küldöttsége Budapesten tárgyal Nagy Imrével és Tildy Zoltánnal.
A Magyar Nemzeti Forradalmi Bizottmány küldötte ellenkormány alakítására tesz javaslatot a Dunántúli Nemzeti Tanácsnál, amit e szervezet visszautasít.
Debrecenben megkezdi adásait a Csokonai Rádió és a Szabad Debrecen Rádió.
Tatabányán a baji sortűz áldozatait hősi halottakat megillető katonai díszpompával temetik el.
31-ére virradóan megérkezik Rétságra az Újpesti Nemzeti Bizottság különítménye. Hat órakor Pálinkás (Pallavicini) Antal őrnagy vezetésével elindul a Mindszenty bíborost szállító menetoszlop, amely kilenc órakor érkezik a budai Várba.
Kisvárdán és Nagykállóban több tucat kisebb település megbízottai részvételével járási forradalmi bizottságok alakulnak.
Megalakul a zalaegerszegi, a keszthelyi és a nagykanizsai nemzetőrség.
Éjszaka újabb szovjet csapatok vonulnak be Magyarországra.
Moszkvában, az SZKP KB Elnöksége ülésén Hruscsov a forradalom katonai letörését javasolja. Az Elnökség a katonai beavatkozás mellett dönt.
Washingtonban Eisenhower elnök televíziós és rádióbeszédében a magyar nép iránti csodálatának ad hangot, ugyanakkor biztosítja a Szovjetuniót arról, hogy az Egyesült Államok sem az új lengyel, sem az új magyar vezetést nem tekinti potenciális szövetségesének.
Diáktüntetések a forradalom mellett Kolozsvárott, Nagyváradon és Marosvásárhelyen.