1956. október: a forradalom 13 napja
2006. október 15. 09:58
Október 20-21.
20.
A Petőfi Kör vitája az iparművészet problémáiról.
Az ELTE jogi karán Hajnóczy kör, a Közgazdaság-tudományi Egyetemen Széchenyi Kör alakul. Az egyetemek közös vitafórumaként megszervezik a Vasvári kört.
Nagygyűlés a Budapesti Műszaki Egyetemen a hallgatók és a műszaki értelmiség aktuális problémáiról.
A Katona József Színház bemutatja Németh László Galilei című drámáját.
MEFESZ-nagygyűlés a szegedi tudományegyetemen Perbíró József professzor elnökletével.
A debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetem MDP-szervezete nyílt pártnapot szervez.
Varsóban kora reggel megegyezés születik a reformok ügyében. A szovjet vezetők elfogadják a LEMP-en belüli személyi változásokat és hazautaznak. Lengyelország szinte minden városában szovjetellenes gyűlésekre, néhol tüntetésekre kerül sor.
21.
Az egri pedagógiai főiskolán megalakul a Kossuth kör és csatlakozik a MEFESZ-hez.
Debrecenből és Szegedről diákküldöttség utazik a fővárosba, hogy részt vegyen az országos diákparlament ülésén. A szegedi delegáció tárgyal a Petőfi Kör vezetőségével is.
Varsóban Gomulkát a LEMP KB első titkárává választják.
`Azok az érvek, melyek 1949-1950 idején a kollégiumot is elnémították, indokolják e még ma is, hogy népünk tehetséges fiait továbbra is kizárják ilyen lehetőségekből. Úgy gondolom, hogy mai fiataljaink, akik előtt, a nép ügyének győzelme nyomán annyi új, nagy lehetőséggel nyílt meg a világ, a tanulságokból újra születő, minél szélesebb körű változatban ezeket is megérdemelnék.` - zárja Kosáry Domokos a Szabad Népben megjelent cikkét, amelyben egykori növendékként és tanárként idézi fel az Eötvös kollégium hagyományait, sajátosságait, szellemiségét, nevelési elveit, a kollégium fiataljainak közösségi életét.
`Az oktatás hierarchiájában a hallgatóknak hallgatóknak kell maradniuk, politikai és morális kérdésekben felnőtteknek kell tekinteni őket, és nem szabad távol tartani a politikai és művészeti élet viharaitól. Én azt hiszem, nem lehet elvitatni a főiskolásoktól azt a jogot, hogy felnőttnek tekintsék magukat és hallassák a hangjukat minden fontos kérdésben` - írja Bacsó Péter a Művelt Nép hasábjain Bízzunk a fiatalokban című cikkében a Színművészeti Főiskola szeptember 27-én megtartott diákgyűléséről.