Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》
Trónra lépésének évfordulós ünnepségeit is fegyverként használta I. Erzsébet királynő

Trónra lépésének évfordulós ünnepségeit is fegyverként használta I. Erzsébet királynő

2023. május 7. 16:05 Múlt-kor

<

Központosított ünneplés

A lázadás és a katolikus összeesküvések végeérhetetlen folyama nyomán, amelyet az 1568-ban Angliába menekülő skót királynő jelenléte is táplált, a közhangulat egyértelműen Erzsébet pártjára állt, és a nép országszerte évenkénti harangozás, örömtüzek, imádságok, prédikációk és lakomák formájában fejezte ki hűségét királynőjéhez. A kormányzat kegyeit kereső városi tisztviselők mind kidolgozottabb ceremóniákat, például felvonulásokat és parádékat honosítottak meg, ezekkel ünnepelve a királynő életet és uralmát, újra meg újra kinyilvánítva hűségüket.

1576-ban Liverpool polgármestere, Thomas Bavand egy hatalmas örömtűz meggyújtását rendelte el a vásártéren, és utasításba adta, hogy városszerte minden háztartás gyújtson hasonlót. Aznap este bankettet adtak, majd a polgármester saját házánál fehérbort és cukrot osztogatott, „az ajtó előtt állva, Istent dicsérve és hálálkodva legkegyelmesebb uralkodónk minden jóban bővelkedő uralmáért”.

Két évvel később York városának elöljárói elrendelték, hogy a hivatalnokok illendően felöltözve jelenjenek meg egy, a királynőt dicsérő prédikáción, „olyan büntetés terhe mellett, amelyet a polgármester megfelelőnek ítél”. A puritánabb vidékeken, például Essexben, böjtöléssel emlékeztek meg a királynő trónra lépésének évfordulójáról.

Az 1580-as évek elejére az ünnepségek egyházi ünnepnapként központi irányítás alá kerültek. Míg korábban a katolikus szentek ünnepnapjai szolgáltak alkalomként látványos felvonulásokra, a „szent nap” ünneplésének célja ekkor már Erzsébet dicsőítése volt. 1576-ban egy különleges liturgiát állítottak össze, valamint kiadtak egy zsoltárokból, imádságokból és olvasmányokból álló gyűjteményt, hálát adva a királynőnek, aki megszabadította Angliát „a háború és elnyomás veszélyétől, visszaállítva a békét és az igaz vallást”. Erzsébetet úgy ábrázolták, mint aki megmentette az országot I. Mária katolikus zsarnokságától és a spanyol igától, amely Mária és a spanyol király, II. Fülöp között 1554-ben kötött házasság óta lebegett sötét árnyékként Anglia fölött.

A jeles napra írt prédikációk Erzsébetet úgy írták le, mint „tanult, bölcs, hithű, igazságos, romlatlan, szelíd, kegyes, buzgó fejedelmet”. A kenti Lyddben 1587-ben Isaac Colfe így nyilatkozott: „Bizony mondom, soha az Úr korábban nem adott, és soha nem is fog adni még egy ilyen boldog napot Angliának.”

Az ünnepségek ráadásul nem korlátozódtak Angliára. Amikor Sir Francis Drake és Sir John Hawkins 1582. november 17-én a tengeren hajóztak, három ágyút sütöttek el Erzsébet tiszteletére, 1587-ben pedig Puerto Seguróban katonai tiszteletadással, díszsortűzzel és tűzijátékkal ünnepelték a királynőt.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Trónra lépésének évfordulós ünnepségeit is fegyverként használta I. Erzsébet királynő

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra