Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》
Történelmi szoborpark épül az amerikai függetlenség 250. évfordulójára

Történelmi szoborpark épül az amerikai függetlenség 250. évfordulójára

2026. május 8. 11:03

Kétszázötven kiemelkedő amerikai történelmi és kulturális személyiség szobrát bemutató emlékműpark létesül Washingtonban a függetlenség kikiáltásának 250. évfordulójára. Az amerikai törvényhozás által negyvenmillió dollárral finanszírozott, a National Mall közelébe tervezett projekt az Egyesült Államok emlékezetpolitikájának és a nemzeti identitás fizikai reprezentációjának új, széles spektrumú megközelítését jelenti.

<

A szövetségi törvényhozás által az elmúlt évben jóváhagyott költségvetési keretből megvalósuló beruházás a tervek szerint a washingtoni National Mall szomszédságában fekvő West Potomac Park területén kap helyet. Az elnöki adminisztráció hivatalos koncepciója alapján a szoborparkban kétszázötven olyan amerikai állampolgár emlékművét állítják fel, akik jelentős mértékben formálták a nemzet történelmét, társadalmát és kultúráját. A szervezők célkitűzése szerint az első alkotásokat a 2026. júliusi ünnepségekre, az Egyesült Államok megalapításának 250. évfordulójára avatják fel.

Az emlékműparkba beválogatott személyiségek hivatalos listája a klasszikus alapító atyáktól (George Washington, Thomas Jefferson) és a korai felfedezőktől egészen a huszadik századi polgárjogi mozgalom vezetőiig (Martin Luther King Jr., Rosa Parks, Frederick Douglass) terjed. A hagyományos politikai és katonai alakok mellett helyet kapnak a tudományos élet úttörői, köztük Neil Armstrong asztronauta és Thomas Edison feltaláló, valamint a populáris kultúra és a sport kiemelkedő képviselői is, mint Elvis Presley, Mark Twain, Muhammad Ali vagy Kobe Bryant. A történelmi névsor tudatosan mellőzi az amerikai polgárháború konföderációs vezetőit, miközben számos uniós katonai hősnek, vallási vezetőnek és korábban alulreprezentált kisebbségi történelmi személyiségnek állít emléket.

A szoborpark létrehozása egyben az amerikai emlékműkultúra és a közös emlékezet elmúlt évekbeli válságára adott központi válaszként is értelmezhető. A projekt eredetileg egy 2020 nyarán kiadott elnöki rendeletben fogalmazódott meg, reflektálva azokra a faji és társadalmi igazságosságot követelő tüntetéssorozatokra, amelyek során országszerte történelmileg vitatott megítélésű köztéri szobrokat távolítottak el. Az akkori alapító okirat a kollektív nemzeti múlt fizikai térben történő megőrzését és újraalkotását tűzte ki célul, egyfajta kiegészítéseként a meglévő fővárosi emlékműveknek.

A kezdeményezés nem előzmény nélküli az amerikai főváros intézményi történetében: funkcióját tekintve leginkább a Capitoliumban található Nemzeti Szoborcsarnokhoz (National Statuary Hall Collection) hasonlítható, amelybe a 19. század közepe óta minden amerikai szövetségi állam két-két kiemelkedő polgárának szobrát delegálhatja. A mostani, központilag finanszírozott és kiválasztott emlékműpark kialakítása azonban léptékét tekintve egyedülálló, és a függetlenség 250. évfordulója alkalmából az egyetemes amerikai nemzeti kánon hivatalos, szoborba öntött újraértelmezését jelenti.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Történelmi szoborpark épül az amerikai függetlenség 250. évfordulójára

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2026. nyár: A Harmadik Birodalom első asszonyai

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra