Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》
Több mint háromezer történelmi lelet került elő egy holland patak völgyéből 

Több mint háromezer történelmi lelet került elő egy holland patak völgyéből 

2026. június 15. 13:31 Múlt-kor

Több mint háromezer értékes leletet találtak a régészek a hollandiai Emmen község közelében zajló építési munkák során – jelentette be nemrég Drenthe tartomány vezetése. A patakvölgyben feltárt ékszerek, szerszámok és hétköznapi használati tárgyak az őskortól a második világháborúig tartó időszakból származnak.

<

Mivel történészi és régészeti körökben köztudott, hogy a patakvölgyek régen fontos közlekedési útvonalaknak számítottak, ezért az Emmen közelében zajló építkezési munkálatok előtt a felkért régészeti hatóságok részletes vizsgálatnak vetették alá a festői szépségű falvak, Sleen és Oosterhesselen közötti terület talajrétegét. Az alapos feltárásnak köszönhetően hatalmas leletanyag – például kő- és bronzkori eszközök, a Kr. e. 2. századból származó ékszerek, illetve a második világháború idejében használt tárgyak – kerültek elő a föld mélyéből.

Drenthe tartomány közleménye szerint a leletek közül legalább hatszáz különösen jelentősnek számít. Közéjük tartozik egy 3–4. század környékére datálható aranygyűrű és egy 10-11. századi fibula – vagyis ruhakapcsoló tű – is, amely a gomb és a cipzár elődjének tekinthető.

Drenthében korábban is kerültek már elő jelentős régészeti leletek, a mostani felfedezés azonban minden várakozást felülmúlt, nemcsak a különböző korszakokból származó tárgyak mennyisége, hanem azok állapota miatt is – közölte a tartomány. Yvonne Turenhout, a tartományi végrehajtó tanács tagja ehhez hozzátette: a helyiek nagyon büszkék a régió gazdag történelmére, amelyet a mostani felfedezések csak még jobban reflektorfénybe emeltek.

A feltárt leletek jelenleg vizsgálat alatt állnak. Drenthe tartomány Coevorden önkormányzatával együttműködve a közeljövőben szeretné a nagyközönségnek is bemutatni a legértékesebb felfedezéseket.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Több mint háromezer történelmi lelet került elő egy holland patak völgyéből 

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2026. nyár: A Harmadik Birodalom első asszonyai

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra