Minden idők öt legnagyobb átverése
2015. április 17. 17:24
Hitler naplója
1983 áprilisában a Stern című német hetilap szenzációs hírt jelentett be hamburgi sajtótájékoztatóján: megvásárolták a Führer naplóját. Az újság egyik szerkesztője, a nácik iránti szenvedélyéről is ismert Gerd Heidemann büszkén lobogtatta a 60 darab összefűzött füzetből álló dokumentumot, amelyet 9,3 millió márkáért szereztek meg egy bizonyos Konrad Kujautól. Kujau állítása szerint Hitler egyik Szászországban lezuhant repülőgépe közelében találta meg egy helybeli gazda, aki később eladta az üzletembernek.
A Stern később oldalakat közölt az állítólagos, 1932 és 1945 között írt naplóból, aminek köszönhetően megugrott az eladása, s szerte a világról érkeztek más sajtóorgánumoktól megkeresések, amelyek vagyonokat fizettek volna, ha egy-két oldalt ők is hasábjaikra tűzhetnek.
Két hét sem telt el, s a naplóról kiderült, hogy hamisítvány. A szakértők szerint az írás tele volt tárgyi tévedésekkel, ráadásul a tinta, amellyel írták a 20. század első felében még nem is létezett, s a papírlapok sem voltak korhűk. Továbbá Hitler ritkán írt, akkor is inkább ceruzával. A bíróság előtt Kujau bevallotta a csalást, azonban azt állította, hogy ő csupán 2,7 millió márkát kapott a füzetekért, így valószínűleg a fennmaradó 6,6 milliót Heidemann tette zsebre. Mindkettejüket elítélték. Később kiderült, Heidemann csak egy naiv balek volt, s nem tartott meg egy pfenninget sem.