Keresés
Címke: Otpédia
Rómától a rendszerváltozásig: a zálogházak története
[2022.11.12. 10:00] Hírek
A pénz hiánya egyidős a pénz használatával, és a megoldásokat is legalább ilyen régóta keresi rá az emberiség. Mindig akadt, aki épp bővében volt a pénznek, és szívesen juttatott belőle a kevésbé szerencséseknek – persze nem ingyen, és főleg nem biztosíték nélkül.
Szerelemből vagy pénzért? Ők voltak a történelem leghírhedtebb aranyásó vőlegényei
[2022.09.30. 15:00] Hírek
A házassággal a történelem hajnala óta együtt járt a hozomány intézménye. A kézfogóval járó anyagi haszon azonban képes a gyanú árnyékát vetni a házasulandók érzelmeinek tisztaságára. Számtalan feleség tette fel a kérdést: vajon ő, vagy hozománya volt vonzóbb férje számára?
Sárga lázban égve: ezek voltak a történelem legnagyobb aranylázai
[2022.09.03. 17:15] Hírek
A 19. században, amikor az arany megszerzése és birtoklása sokkal közvetlenebbül jelentette a gazdagságot, mint manapság, tömegek indultak meg korábban felderítetlen, ritkán lakott, vagy egyszerűen csak félreeső területekre annak a hírére, hogy ott valaki a kincset érő sárga fémre bukkant.
Attila koporsójától az elsüllyedt városokig: elveszett kincsek bűvöletében
[2022.07.29. 16:20] Hírek
A róluk szóló legendák bizonyítják, hogy milyen könnyen rabul ejti képzeletünket az elveszett, soha meg nem került kincsek ígérete. Bár jóval több kincsvadász marad hoppon, mint ahányan zsákmánnyal térnek vissza, a szerencsés kevesek jutalma a fellelt drágaságok értékén túl a világraszóló hírnév is.
Páncéltermekbe zárt kincseink története
[2022.06.28. 16:20] Hírek
Versenyfutás az idővel, a természettel, de mindenekelőtt a bankrablókkal – röviden így foglalható össze értéktárgyaink megőrzésének története a földbe ásott ékszerektől, II. Ramszesz első, zárral ellátott „széfjein” át a modern kor páncélterméig.
Melyek voltak a történelem legnagyobb üzletei?
[2022.05.23. 12:00] Hírek
Ahogy majdnem mindenből, úgy az üzleti tranzakciókból is szívesen nyilvántartjuk a kiemelkedőket – a legkedvezőbbet, a legnagyobb értékűt vagy a legmesszebbre hatót. Az alábbiakban áttekintünk néhány híres üzletet, amelyek méltóak lettek rá, hogy a történelemkönyvek lapjaira kerüljenek.
Kockázás, állatviadalok, lottó és totó: a szerencsejátékok története
[2022.05.03. 12:10] Hírek
Fortuna szerencsekereke már az idők kezdetétől játékra csábította őseinket. Legyen szó kockavetésről, állatviadalokról vagy futballról, az emberiségben szunnyadó játékszenvedély – bár szofisztikáltabbá vált az évezredek során – nem hunyt ki soha.
Hogyan kerültek arcok és aktok a papírpénzekre?
[2022.03.17. 15:55] Hírek
A pénzünkön ma látható arcképek eredete a messzi régmúltba nyúlik vissza. Szerepük jelentős változáson ment keresztül az idők során: a pénz értékét garantáló nyilatkozatból apránként a kulturális örökség hordozóivá váltak.
Árnyékadó, ablakadó, szakálladó: különös járulékok a történelemben
[2022.02.18. 18:05] Hírek
A különféle adók az emberiség történelmének hajnala óta jelen vannak az életünkben. Ahogy Benjamin Franklin fogalmazott: „Semmi sem biztos ezen a világon, csak a halál és az adók.” Már az ókori Egyiptomból, i. e. 3000 környékéről vannak feljegyzések egy „aratási adóról”, illetve gyakorlatilag adóként a főhatalom számára végzendő munkáról. Bár a központi vagy helyi hatalom ökölszabályként mindig az adóra kötelezettek tevékenységeinek eredményéből követelt részt, de időről időre megjelentek más, szokatlan alapon kivetett adók is. Az alábbiakban a történelem során bevezetett meghökkentő adóformák néhány képviselőjét tekintjük át.
Kasszasiker firenzei mintára: az értékálló aranyforint
[2021.11.24. 09:52] Hírek
A középkori Európa felvirágzását hagyományosan a 11–14. század közé szoktuk helyezni. A népvándorlás elcsendesedésével és a Karoling-reneszánsz nyugati kiteljesedésével ekkor mentek végbe azok a jelentős változások, amelyek miatt a szóban forgó korszakot az „érett”, illetve „virágzó” jelzőkkel szokás illetni.
Így fogyasztottunk a Kádár-rendszerben
[2021.10.11. 09:38] Hírek
„Aki nincs ellenünk, az velünk van” – a kétarcú Kádár-korszak fridzsiderszocializmusa látszólag hatékonyan funkcionált, a hiánygazdaság megszűnt, az életszínvonal lassan emelkedni kezdett. A háttérben azonban ott leselkedett a szegénység és az eladósodás réme.
Aprópénz a perselybe, papírpénz a bödönbe
[2021.09.03. 10:41] Hírek
Miért tömjük ma is a rózsaszín malacot? A pénz gyűjtése korántsem modernkori találmány: az őseinknek a történelem kezdete óta fontos volt, hogy értékeiket magukkal vihessék, illetve elrejtsék, ha éppen veszély fenyeget.
Végtelen a jelentkezők száma a „legősibb” pénznemek versenyében
[2021.08.03. 16:02] Hírek
Régi pénzérmék és ősi megnevezések léteznek, de a valuták legtöbbször történelmi léptékkel mérve tinédzserkorban fejezik be pályafutásukat. A pénznem fogalmának szigorú, technikai alapú értelmezése gyakran nincs összhangban a társadalmi, politikai és gazdasági viszonyok változásával.
Amikor havi 200 fixszel az ember könnyen viccelt: jövedelmek a két világháború között
[2021.07.06. 13:01] Hírek
Az olló tágra nyílt, a jövedelmek között óriási különbségek alakultak ki: míg egy gyártulajdonos nagypolgár a francia tengerparton tölthette nyaralását, addig egy mezőgazdasági napszámoscsaládban a gyerekek még a vajat sem ismerték, szinte kizárólag kenyéren és vízen éltek.
A tízes szám bűvöletében
[2021.06.07. 14:27] Hírek
100 fillérért 1 forint: ez nem csak a magyar valuta alaptetéle. Bárhol járunk a világon, automatikusan tízes számrendszerben gondolkozunk, ha a pénzváltásról van szó. Egyelőre két országban maradt el a pénzügyi rendszer decimalizálása: Madagaszkáron és Mauritániában.
Pénzfelvétel gombnyomásra: az első bankautomaták születése
[2021.05.17. 12:31] Hírek
Miután 1967-ben működésbe állították az első bankautomatát Londonban, az ATM-ek az automata rendszerek népszerűvé válásával gyorsan elterjedtek világszerte.
Mindennapi apróságok: mióta hordunk magunknál pénztárcát?
[2021.04.23. 18:02] Hírek
Azt gondolhatnánk, a pénztárca a modern kor kelléke, valójában története nagyjából egyidős az emberiség történetével. Onnantól kezdve, hogy valami fontos és értékes dolgot kellett az embereknek magukkal vinniük egyik helyről a másikra, tulajdonképpen a pénztárca funkcióját betöltő tárgy életük részévé vált.
Vadnyugat, vadmacskák, veszélyes bankolás: a magánpénzek virágkora
[2021.04.06. 14:48] Hírek
A nagy állami bankok mellett a 19. század derekán a magánbankok, vasúttársaságok és földbirtokosok is bocsáthattak ki bankjegyeket. E kétes amerikai vállalkozások vadmacska-bankokként híresültek el.
Rostpénz, sajtguriga és rézkereszt: egykori bizarr fizetőeszközök
[2020.12.15. 10:46] Hírek
Számos alakot és formát öltött a történelem során az értékmérő funkcióval bíró, vagyon felhalmozására alkalmas fizetőeszköz.
A Spórolászati Párttól az otthon eldugdosott bankókig
[2020.12.11. 13:43] Hírek
A spórolás nemcsak a családok, hanem egy egész ország gazdasági ügye volt, ezért a mindenkori kormányok többször is takarékoskodásra ösztönözték a lakosságot. Volt, aki otthon rejtegette, más takarékbetétkönyvbe fektette megtakarítását, ám sokak szenvedtek a 20. században az infláció vagy éppen a hiperinfláció hatásaitól.
Valóban nem tudott Széchenyi István hitelt felvenni 1828-ban?
[2020.12.08. 14:15] Hírek
„E dohos penészen épült régi pénzbeli szisztémánk nem hozta-e sok hazafi társunkat adósság dolgában többször immár oly keserves dilemmába?” – tette fel a kérdést Széchenyi István az 1830-ban kiadott munkájában. A Hitel a 19. századi eleji, gazdaságilag és infrastrukturálisan még meglepően fejletlen Magyarország egyik legnagyobb financiális problémájára mutatott rá.
Az amerikások a keleti parton is a magyar földről álmodoztak
[2020.12.04. 11:45] Hírek
Az „amerikás” szó a minisztériumi szobákban, az országos napilapok szerkesztőségében és a falusi kis kocsmákban is gyakran elhangzó fogalom volt. A századforduló környékén szerencsét próbáló magyarokat az anyagi gyarapodás vágya hajtotta a tengerentúlra. A kivándorlás képletében a magyar munkaerő ki-, az amerikai pénz pedig beáramlott.
A késő Kádár-kori túlóra: az álmok teljesítésének záloga
[2020.12.02. 11:34] Hírek
Az 1980-as években a megtakarításokból a nappalikba televíziók kerültek, hétvégi házak épültek, a házak elé autók parkoltak, az autók pedig meg sem álltak a bolgár tengerpartig.
Bankjegyek a falon és a kályhában: hiperinflációs rekordok a 20. században
[2020.12.01. 11:47] Hírek
1923-ban egy hamburgi kávéházban egy vendég hatalmas hibát követett el: két kávét rendelt, de nem egyidőben, így amikor fizetett, 10 ezer márka helyett már 14 ezret kellett kicsengetnie a pincérnek, aki felvilágosította a vendégét, hogy egyszerre kellett volna rendelnie a fekete nedűt, mert a két rendelés között bizony felment a kávé ára.
Nem illett kapatosnak lennie a századforduló magyar bankárainak
[2020.11.25. 16:59] Hírek
Alkoholmámortól fűtötten hangoskodni vagy bármely egyéb módon botrányosan viselkedni nem volt illő a századforduló tájékán sem, ám igazán nagyot az bukhatott, aki egy pénzintézet munkatársaként követte el ezeket. Egy banktisztviselőnek ugyanis nem illett kapatosnak lennie, még a péntek esti lazításkor sem.
Egy darab Nyugat, amelyet dollárért árultak
[2020.11.20. 08:48] Hírek
Egy termék vonzerejét két tényező növeli meg igazán: ha tiltott vagy ha nehezen hozzáférhető. Utóbbi pszichológiájára épült a Magyarországon nehezen beszerezhető nyugati termékek utáni vágyakozás. Ezzel párhuzamosan a szocialista gazdaság abban volt érdekelt, hogy a valutát birtokló vásárlók az országon belül költsék el a pénzüket.
Mindig elszámolt minden forinttal a dualizmus különc bankára, Lánczy Leó
[2020.11.17. 08:42] Hírek
Kétségtelenül a dualizmus korának egyik legegyedülállóbb személyisége volt Lánczy Leó, aki negyven éven át vezette az első országos hitelintézetet, a politikában is a modernizálást képviselte, és a főváros fejlesztéséből is tevékenyen kivette részét. Szokatlan, a korban többek által botrányosnak is ítélt magánéletéből igyekezett kizárni a nyilvánosságot.