Hét bizarr orvosi kezelés a történelemből
2024. március 5. 14:20 Múlt-kor
Vándorló anyaméh
„Te hisztérika!”– mondja manapság a türelmetlen férj a nyafogó feleségének. Mintegy két és félezer évvel ezelőtt azonban ez a jelenet merőben másként zajlott le: a férfi a nőt orvoshoz vitte, aki kenőcsöket adott nekik, valamint egy kis gyengédségre biztatta őket.
Az ókori világban úgy gondolták, hisztériásak csak a nők lehetnek. Ezt azzal magyarázták, hogy a hisztéria az anyaméh (görögül hüsztera) betegsége.
A görögök a méhet egy különálló teremtménynek gondolták, amely önállóan mozog a női testben.
Platón és Hippokratész szerint, ha egy hölgy túl sokáig nem talál magának férjet, vagy nem él rendszeres nemi életet, a méh elszabadul, gyakorlatilag vándorútra kel a női testben, és ez fulladást, gyengeséget, fogcsikorgatást, valamint rohamokat (vagyis hisztériát) okozhat.
Ezt a kellemetlen állapotot minél több gyermek vállalásával lehet elkerülni. Az ókori tudósok szerint sem azt nem szereti a méh, ha túl sok folyadék van benne (menstruáció), sem azt, ha kiszárad (szexuális aktusok hiánya).
A korabeli gondolkodásmód szerint az elszabadult méhet vissza kellett csalogatni a helyére.
Ezt a nehéz műveletet masszázzsal, fürdőkkel kívánták megoldani, ám gyakran kénfüsttel fújták be a beteg asszony fejét, míg a lába között illatos kenőcsöket alkalmaztak, ezzel befolyásolva a szervet, hogy a kellemetlen szag elől a kellemes felé húzódva visszatérjen eredeti helyére.
A legjobb gyógymódnak azonban a szeretkezést tartották.