Pöfögő történelem a mezőkövesdi gépmúzeumban
2024. augusztus 16. 13:20
Mezőkövesdnek csodás a népművészete, de kevesen tudják, hogy van egy csodás gépgyűjteménye is: a Hajdu Ráfis János Mezőgazdasági Gépmúzeum. Ha arra járunk, semmiképp ne hagyjuk ki, főleg ha úgynevezett férfiprogramot keresünk. Itt szent áhítattal nézelődik el fél napot még az is, aki kevéssé ért a gépekhez.A Kultúra.hu cikke.
Korpás Károly, a múzeum tárlatvezetője vezet bennünket körbe, és a kedvünkért beindítja az egyik lokomobilt: kétszer-háromszor meglendíti a lendkereket, és hopp, egyszer csak nagy durrogásokkal pöfögni kezd a vasmonstrum.
Egyetlen hatalmas dugattyúja szorgalmasan dolgozik. A gép oldalán pedig serényen forog a hatalmas, öntöttvas hajtókerék, amely egy megfelelő laposszíj-áttétellel akár cséplőgépet, darálót vagy fűrészgépet is hajthatna.
Pöfögésében meghalljuk a múlt idők hangját, és tisztelettel adózunk a régiek tudásának, akik még elnyűhetetlen anyagokból, egyszerű és nagyszerű technikai megoldásokkal építettek gépeket. Ezt a lokomobilt a Clayton & Shuttleworth cég készítette 120 éve Angliában, és az elmúlt több mint egy évszázadban alig kellett rajta cserélni, javítani valamit.
Ez volt egyébként a gyűjtemény alapítójának, Hajdu Ráfis Jánosnak (1930–2021) is az egyik kedvence. János bácsi mezőgazdasági gépészként dolgozott, és a munkája során kezdte gyűjtögetni az itt-ott fölöslegessé vált régi mezőgazdasági masinákat, gépállomások félreeső sarkaiból, tanyaudvarokról, MÉH-telepekről.
Emellett híres fafaragó is volt. 1979-ben nyitotta meg gépmúzeumát, amely a rendszerváltás idején költözött a skanzenszerű Hadas városrészbe.
Ma hat telken, 8621 négyzetméteren (egy átlagos focipályánál nagyobb területen) fekszik, és 2900 tárgyat, gépezetet foglal magában. Gödöllő és Hajdúszoboszló mellett ez az ország legjelentősebb mezőgazdasági gépmúzeuma, sőt Közép-Európában is párját ritkítja.
A gyűjtemény kitűzött célja, hogy bemutassa a vidéki emberek által használt gyáripari technikai eszközöket és a mezőkövesdi parasztság munkakultúrájához tartozó egyéb tárgyakat. Szóval mindazokat az alkalmatosságokat, masinériákat, amelyek az elmúlt 150 évben könnyítették valamelyest a kemény paraszti munkát.
A leglátványosabbak természetesen a mezőgazdasági nagygépek. A kiállításban jól végigkövethető a paraszti munkában használt erőgépek ötlépcsős fejlődése: a lóval hajtott gépektől a stabil motorokon, a lokomobilokon, majd a magánjárókon (lokomotívokon) át a traktorokig.