Királyi palotára és templomra találtak rá Irak egyik ősi városában
2023. február 21. 08:20 Múlt-kor
A Girsu Project régészei a ma Tello néven ismert helyen, Irak Dzi Kár kormányzóságában tártak fel egy sumer korból származó palotát és templomkomplexumot.
Girszu az ókori Sumer egyik jelentős települése volt Mezopotámia déli részén.
Elképzelhető, hogy már az Ubaid-kultúra idején (i. e. 5. évezred) is lakott volt, de fontosabb szerepet a korai dinasztikus korban kapott, amikor Lagas birodalmának fővárosa lett.
Girszu romjait a 19. században fedezték fel, az első ásatásokat egy francia régész, Ernest de Sarzec végezte a területen az 1880-as években.
Ezek során került elő a híres keselyűsztélé, az egyik legkorábbi ismert győzelmi emlékmű, amely az i. e. 24. századból származik, és Lagas királya, Éannatum győzelmét örökíti meg a szomszédos Umma fölött.
A lelőhely ma két, 15 és 17 méter magas dombból áll. Az évszázadok során súlyos károkat szenvedett el a kezdetleges régészeti módszerek és az illegális ásatások révén, amelyek a feketepiacra szánt leletek és műtárgyak után kutattak.
A Girsu Project, a British Museum és az iraki régészeti hatóság közös kezdeményezése, 2021-ben egy kutatás során hatalmas kiterjedésű, eddig meg nem zavart épületmaradványokat talált.
Az ásatások egy vályogtéglákból épült palotát és több mint 200, adminisztratív feljegyzésekkel teli agyagtáblát tártak fel.
A templomdomb látképe madártávlatból, a szent kerület falaival (Forrás: British Museum)
Kiterjedtek továbbá a város védőistene, Ningirszu egy szentélyére is, amely az Urukugnak nevezett szent kerületben állt.
Az Éninnu („az ötvenek szentélye”) nevű templom az ókori Mezopotámia egyik legfontosabb szentélye lehetett.