Az ősi Perzsia kulturális öröksége
2004. július 9. 14:00
Az ősi Perzsia történelmével és kultúrájával, a Szászánida-dinasztia kulturális örökségével foglalkozó honlapot indítanak amerikai keletkutatók.
Sakk, backgammon, bazár - ősi perzsa örökség
Az Amerikai Iranisztika Intézet támogatásával készülő honlap célja a Szászánida civilizáció késő antikvitásban (200-700) játszott szerepének bemutatása. A 208 és 605 között fennálló birodalom területét földrajzilag-tájszerkezetileg mozaikosság, etnikai és vallási tekintetben páratlan sokszínűség jellemezte. A Szászánidák uralma alatt arameusok, arabok, örmények, perzsák, rómaiak, gótok egyaránt éltek. Zoroasztriánus, zsidó és keresztény (nesztoriánus) felekezetek viszonylagos békében megfértek egymás mellett.
A Kaliforniai Állami Egyetem iranisztika professzora, Iraj Daryaee vezetésével készülő honlap bemutatkozója szerint a Szászánida történelmet a későantikvitás és a világtörténelem perspektívájában értelmezi. A honlap céljai között különös hangsúlyt helyez az anyagi kultúra bemutatására, elsősorban az elfeledett szászánida eredetű használati tárgyak, például a sakk, a backgammon vagy az épített örökség például a szászánida piacterek (wazar) történetének, eredetének, változásainak nyomonkövetésére.
A birodalom történetéről, a kultúrájáról, a régészeti emlékekről a téma legjobb szakértőinek tanulmányain keresztül lehet tájékozódni. A további eligazodást kiterjedt forrás- és linkgyűjtemény segíti.