Plakátok a háborús propaganda szolgálatában
2007. október 15. 11:00
<
A cigarettától a békemozgalmakig
`Az első világháború során alkalmazott ábrázolási technikák bántották Lord Kitchenert, aki úgy vélte, hogy ilyen ostoba eszközöket nem lenne szabad háború idején használni. Az amerikaiaknak természetesen nem voltak ilyen fenntartásai` - írta a tárlat egyik brit recenzánsa.
A birodalmi Németország sokkal szolidabb ábrázolásmódot követett: elvontabb, expresszionista plakátok készültek, amelyeken például acélt kovácsoló férfiak vagy az utat a tövisektől megtisztító, nagyszerű munkások láthatóak. A kifinomult és ellenőrzött kormányzati propaganda azonban igazából a két világháború közötti időszakban alakult ki a forradalmi Oroszországban, valamint a fasizmus és a kommunizmus között zajló ideológiai küzdelem következményeként.
A kor amerikai plakátjai magukon viselik Hollywood nyomát, míg az angol plakátok avantgarde ábrázolásmódjukkal tűnnek ki. Bár ez utóbbiaknál is a morál és a háborús erőfeszítések állnak a középpontban, mégis a második világháború idején készült legkifinomultabb példák közé tartoznak.
A hidegháború felpezsdítette a plakátkészítést. Az ekkor készült művek gyakran újraértelmezik a híres háborús plakátokat, új üzeneteket alkotnak, és visszájára fordítják a jelképeket. A kiállítás bemutatja a plakátok szerepét a vietnami háború és az atomreaktorok elleni tiltakozásokban, valamint a békemozgalmakban. Ide tartoznak még David Gentleman, Ralph Steadman és Leon Kuhn legújabb munkái is, amelyek az iraki háború ellen szólalnak fel.