Magyar expedíció utazza végig a kínai császárok ősi csatornáját
2007. május 23. 09:00
Ma indul Kínába a Magyar Keletkutatás Alapítvány expedíciója, amelynek tagjai egy hónapon át az 1800 kilométer hosszúságú ősi kínai Császár-csatornát kutatják.
<
Bárdi László, a program szakmai tanácsadója szerint a Nagy-, vagy más néven a Császár-csatorna, amelyet 2502 évvel ezelőtt kezdtek el építeni, a világ legnagyobb mesterséges vízi útja. A csatorna a Nagy Fal mellett az ókori Kína második legendás alkotása, ám kevéssé ismert - tette hozzá. Bárdi Lajos ismertetése szerint Kínában a folyók jelentették a szállítási, közlekedési utakat. Miután a folyók nyugat-keleti irányban folynak, szükség volt egy észak-déli irányú vízi összekötetésre.
A csatornát utoljára teljes hosszában az utolsó kínai császári család, a Csing-dinasztia (Qing-dinasztia) uralkodója hajózta végig 255-256 évvel ezelőtt. Bárdi László közölte: a csatorna karbantartását idővel belháborúk miatt elhanyagolták, egyes szakaszai eliszaposodtak, eltömődtek. Napjainkban a csatorna újraéled, egyrészt a turistaforgalom, másrészt a kínai dinamikus fejlesztésekhez kapcsolódó építőanyag-szállítások miatt.
Jövőre a pekingi olimpia vizes versenyeit bonyolítják majd itt, két év múlva pedig Kína a Császár-csatorna felvételét kéri az UNESCO világörökségi listájára. Az expedíció május 23. és június 22. között tartózkodik Kínában, útjáról film készül, amelyet a Duna Televízió mutat be. A tájékoztatón Cselényi László, a Duna Televízió elnöke rámutatott, a mostani út immár a második, amely a csatorna részvételével szerveződik.
Hozzátette: 2003-ban már támogatták a Magyar Keletkutatás Alapítvány 62 napos Selyemút-expedícióját, amelyről ismeretterjesztő sorozat készült.
(Múlt-kor/MTI)