A magyarországi holokauszt földrajzi enciklopédiája
2007. március 23. 13:15
A Park Kiadó gondozásában napvilágot látott könyv először összegzi a vészkorszak eseményeinek földrajzi hátterét, a gettósítások, a deportálások helyszíneit.
<
Alapvető kézikönyv
A Holokauszt Emlékközpont kommunikációs tanácsadója kiemelte: a világhírű, magyar származású holokausztkutató, Randolph L. Braham professzor főszerkesztésével készült tudományos munka az 1944-es magyarországi határokon belüli területet foglalja magában, így az első és második bécsi döntéssel, valamint a Csehszlovákia és Jugoszlávia feldarabolásakor visszatért vármegyéket is. A Park Könyvkiadó gondozásában megjelent kötetek a holokauszt helytörténetét eddig még soha nem látott precizitással összegzik.
A könyv bemutatóján Schőner Alfréd főrabbi, az Országos Rabbiképző - Zsidó Egyetem rektora a Zsidó Hitközségek és Közösségek Állandó Fórumának életműdíjával tüntette ki Randolph L. Braham professzort, a Rosenthal Holokausztkutató Intézet 85 éves igazgatóját, a City University of New York (CUNY)professzorát.
Randolph L. Braham jelenleg a CUNY City College és a Graduate Center doktori programjának emeritus professzora. A magyarországi és a romániai holokausztról több mint hetven könyvet írt, illetve szerkesztett, köztük A népirtás politikája - A holokauszt Magyarországon című kötetet.
Ez a terjedelmes enciklopédia alapvető kézikönyvként szolgál tanároknak, diákoknak és mindazoknak, akik a magyarországi zsidóságot általában, de különösen az annak helyi közösségeit sújtó katasztrófát szeretnék megismerni. Egyben emlékművet is kíván állítani azon zsidó közösségeknek, amelyeket a náci korszak idején megsemmisítettek.
Más többkötetes, általános holokauszt-enciklopédiáktól eltérően - amelyek csupán a náci uralom alatt álló Európa fontosabb gettóközpontjaival foglalkoznak - ez az enciklopédia átfogó jellegű, és teljes egészében egyetlen országra, Magyarországra összpontosít. Az adott közösség nagyságától vagy az azt alkotó zsidók számától függetlenül magában foglalja az 1944-ben Magyarországon létező valamennyi zsidó közösségre vonatkozó adatokat. Földrajzi kiterjedése az 1941 és 1944 közötti Magyarország, pontosabban a trianoni Magyarország, amelyhez hozzáadódnak az 1938 és 1941 között Csehszlovákiától, Romániától és Jugoszláviától visszaszerzett területek is.
A hatalmas anyagban való eligazodást térképek, táblázatok, kronológia, részletes személynév- és földrajzinév-mutató segíti.
A magyarországi holokauszt földrajzi enciklopédiája. Főszerk.: Randolph L. Braham. Park Kiadó, Budapest, 2007. 3 köt. 1590 o.
Ára: 19500 Ft
1. kötet: Abaúj-Torna vármegye - Máramaros vármegye
2. kötet: Maros-Torda vármegye - Zemplén vármegye
3. kötet: Függelék