Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

A keresztesek várát kutatják a magyar régészek

2006. május 26. 12:15

<

Keresztes háborúk a Múlt-koron

Szent Jakab nyomában: a zarándoklatok története

Tolvaly Ferenc El Camino - Az út című filmjének alkalmából a Múlt-kor három fejezetben tekinti át a zarándoklatok történetét. A következőkben a legfontosabb általánosságokat mutatjuk be, a fő hangsúlyt a keresztény kultúrkörre helyezve.




A keresztesek ezüstje Tel-Avivban
A 13. század közepéről származó, ritka érme került elő egy Tel-Aviv külvárosában folytatott ásatáson - jelentette be az Izraeli Régészeti Hatóság (Israeli Antiquities Authority). Az ezüst féldrachmáson - mely a régészek szerint 1251 és 1257 között keletkezhetett - egy kereszt, egy háromágú liliom és a keresztény szentháromság arab nyelvű leírása látható.




Kiállítják a keresztes háborúk kincsét
Először rendeztek kiállítást a Louvre-ban a franciaországi román stílusú művészetről. Ez azért is meglepő, mert ennek a művészeti korszaknak itt van a legtöbb fennmaradt tanúsága, bár kétségtelen, hogy Franciaország gótikus emlékeinek ragyogása a reims-i katedrálistól a párizsi Notre-Dame-ig elhomályosítja a kora középkori művészeti kincseket.




A pápa visszaadta az ortodox pátriárkák ereklyéit
I. Bartolomaiosz konstantinápolyi ökumenikus pátriárka Rómába látogatott, hogy II. János Pál pápa kezéből átvegye Naziánci Szent Gergely és Aranyszájú Szent János eddig Rómában őrzött földi maradványait. Az ereklyéket 1204-ben a keresztes hadak rabolták el Konstantinápolyból és azóta a római Szent Péter bazilikában őrizték.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

A keresztesek várát kutatják a magyar régészek

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra