A keresztesek várát kutatják a magyar régészek
2006. május 26. 12:15
Az expedíció idei tervei
A 2006-os év munkálatai 3 hónapig (július, augusztus, szeptember) tartanak, és a következő szempontok szerint csoportosíthatók:
Terepmunka 2006
Teljeskörűen feltérképezik a Tartus környéki régió régészeti lelőhelyeit. A föníciai Amrit és a római-bizánci, valamint középkori Tartus városának feldolgozása ugyanis nem végezhető el az őket körülvevő vidéki településhálózat emlékeinek részletes feldolgozása nélkül. A munkát persze nagyban nehezíti, hogy a vidéket az elmúlt két évtizedben teljesen átalakította a mezőgazdasági és a lakóterületek terjeszkedése. Emiatt az erősen beépített lelőhelyek lokalizálása a hagyományos források és módszerek (arab és latin nyelvű történeti források vizsgálata, koraújkori utazók munkáinak tanulmányozása, toponímiai és topográfiai kutatás, a helyi lakosság ismeretanyaga) mellett erősen kell, hogy támaszkodjon a tájátalakítást megelőző időszakok és az utóbbi években készített légifotók és műholdfelvételek elemzésére.
"Holt-város"-kutatás
A késő antikvitás mezőgazdasági konjunktúrája következtében Szíriában a korábban alig művelt területeken is megsokszorozódott a települések száma. Szíria központi területein több száz ebből a korból származó település, az ún. Holt-városok emlékeztetnek ma is erre. Ezek közül idén a két legfontosabb és legreprezentatívabb teljes város feldolgozását fogják elvégezni. Ez magában foglalja a geodéziai és építészeti felmérést, a település környezetében elterülő egykori mezőgazdasági területek és infrastruktúra dokumentációját, valamint a felszíni leletanyag tanulmányozását. Ezt a páratlan építészeti örökséget jelenleg az UNESCO által támogatott régészeti parkok rendszerébe szervezik.
Régészeti szondák
Idáig a tengerparti régió egyetlen középkori lelőhelyén sem végeztek kerámiadokumentációval egybekötött ásatást, így a szakértők a térség sajátos középkori kerámiahasználatáról és annak előzményeiről nagyon keveset tudnak. Az Umm Hush keresztes váránál eddig végzett dokumentációs és felmérési munka eredményeképp 2006 nyarán a régészeknek lehetősége nyílik olyan régészeti szondák nyitására, melyek leletanyaga reményeink szerint nem csak a középkori, de a késő antik anyagi kultúrára is fényt vet és segíti a más helyszínen folytatott terepbejárások során gyűjtött felszíni kerámia pontosabb értelmezését.
Digitalizált régészeti topográfia
A helyi régész és muzeológus szakemberek bevonásával zajló nagyszabású munka alapfázisaként egy olyan speciális rendszert építenek, mely képes a megye összes lelőhelyének minden adatát (térképek, műholdfotók, leletanyag, történeti források, lelőhely fotók és alaprajzok) tárolni. A speciális térinformatikai rendszer kidolgozása és feltöltése után lehetővé válik a régió késő antik és középkori történeti-régészeti településtörténetének hatékonyabb és pontosabb tanulmányozása.
Tervek és előkészületek
Médiavisszhang
A szélesebb közönséget az eddigi gyakorlatnak megfelelően a szíriai és magyar TV csatornák közreműködésével készített riportok és helyszíni felvételek segítségével fogják megismertetni a kutatás eredményeivel. A 2006-os szezon során elért eredményeket októberben egy magyarországi sajtótájékoztató és kiállítás keretében kívánják bemutatni.