Bécs elleni lázadás helyett öngyilkosság: Teleki László tragédiája
2015. május 8. 18:28 Csernus Szilveszter
A halál következményei
A fent felsoroltak egyike sem nyert bizonyítást Teleki halálának okaként. A letartóztatott Tury Imrét a vizsgálat tisztázta, ugyanis Thaisz Elek rendőrfőnök megállapítása szerint nem volt köze a halálesethez. Ami a fegyverszállítmányokat illeti, emigrációs évei alatt tudunk hasonlókról, de bécsi szabadon engedését követően Teleki nem tartotta a kapcsolatot Ausztria külső ellenségeivel – már csak azért sem mert minden lépését figyelték a császári hatóságok.
Párbaja Madarász Józseffel – aki később egyébként a magyar történelem legtöbbször mandátumot nyert országgyűlési képviselőjévé vált – minden bizonnyal kitaláció és a nemcsak Telekit, de a fontos külföldi vendégeket is figyelő rendőrség szerint a szigetországi bankárok fel sem vették a kapcsolatot a gróffal (a felvetéseket összefoglalja: Szabad György: Miért halt meg Teleki László? h. n., i. n., Helikon Kiadó).
Halálának egyes mozzanataival kapcsolatban néhol még ma is felvetődik a gyilkosság gyanúja. De azokat, mint például a szokatlan szögből önmaga ellen fordított pisztoly, egy öngyilkossági mozzanatba is be lehet illeszteni. A Teleki halálával kapcsolatos polémia nagyban hasonlít gróf Széchényi Istvánéra - többek között a furcsán tartott pisztolyok esetében is, de ami leginkább életben tartja mindkettejük meggyilkolásának teóriáját az a „cui prodest?” motívuma. Ugyanis az ókori „kinek használ?” kérdésre adott válasz alanya ha közvetetten is, de gyanússá szokott válni.
Hiszen mindkét esetben sokak szerint a bécsi udvar malmára hajtotta a vizet a jeles államférfiak kiütése a nyeregből. Teleki esetében ennek ellenérvéül szolgál a tény, hogy bár halála után egy hónappal a honatyák a Felirati Párt kisebbsége ellenére Deák javaslata mellett szavaztak 155:153 arányban, az uralkodó azt is elutasította.