Bécs elleni lázadás helyett öngyilkosság: Teleki László tragédiája
2015. május 8. 18:28 Csernus Szilveszter
A gyanúsítottak
Sokan feltételezték, hogy valaki, vagy valakik éjjel besurrantak a palotába, ahol megölték a grófot, öngyilkosságnak álcázva az eseményeket. Hivatalos gyanúsított mindjárt akadt is: Tury Mihály volt honvédezredes azon emigránsok között volt, akik hazaengedésük fejében besúgóként vagy hasonló feladattal álltak az új hatalom szolgálatába.
Ha nem is a hatóságok, de a közvélemény által a gyanúsítottak listájára felkerült Benedek Lajos, a császári haderő táborszernagya, Teleki (egyik) sokat ostorozott ellensége. A Königgrätzi csata későbbi „osztrák” vezére és Teleki kölcsönösen árulónak kiáltották ki egymást, mire a gróf (sokadmagával) párbajra hívta ki Benedeket. Arról nem tudunk, hogy a már 1848-ban a magyar seregek ellen harcoló tábornok elfogadta volna a kihívást, mégis közszájon forgott, hogy esetleg Teleki egy „amerikai párbaj”-t veszített: az abban sorshúzás révén alulmaradónak ugyanis agyon kell lőnie magát. Ezt a variációt nem tarthatjuk többre puszta pletykánál.
Minden bizonnyal koholmány Teleki állítólagos párbaja párttársával, Madarász Józseffel. E szerint a gróf éjjel bérkocsin ment képviselőtársához, ahonnan halálos sebesülésekkel hozatta magát haza. Ezen híresztelések minden bizonnyal azt a célt szolgálták, hogy még jobban felbomlasszák a Határozati Pártot. A párbajok gyanúja annyiban nem alaptalan, hogy Teleki Lászlót már korában is a legtöbbet párbajozó magyar úrként tartották számon – 1852-ben például a külföldre merészkedő Haynaut hívta ki, eredménytelenül.
Madarász József, Teleki "kihívója"
Felmerült a vád, hogy a császári hatóságok hajszolták a halálba 1848-1849 párizsi diplomatáját, mert az titkos fegyverszállításokról tárgyalt az olasz és a francia vezetéssel. Hasonlóan Bécsre vélte visszavezetni a halálának okait az a feltételezés, miszerint Ferenc József megfenyegette Telekit, hogy nyilvánosan megszégyeníti, meghurcolja amiért megszegte ígéretét. Az egyébként is labilis lelkiállapotú grófot pedig ez kergette volna öngyilkosságba.
Talán a szenzációhajhászat eredményezett egy még különösebb teóriát, miszerint egy kínos pénzkölcsön ügye okozta a gróf végső elkeseredését. A híresztelés alapját két brit bankár pesti tartózkodása adta, akik állítólagosan Teleki emigrációs évei alatt magyarországi birtokaira fölvett kölcsönt kérték volna rajta számon. Mint köztudott Teleki Lászlót halálos ítélete mellett hatalmas birtokaitól is megfosztották (és a császártól is csak a saját személyére nézve kapott kegyelmet), így a jelzálog amire állítólag kölcsönt vett föl fiktív volt és ez a szégyenérzet fordította maga ellen a gróf pisztolyát – vélte ezen szóbeszéd.