Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Kádár nem volt a nők bálványa

2012. május 26. 12:15 Tóth Eszter Zsófia

<

A puritán férj

A fentebb idézett zoknis sztori is szimbolikusan jeleníti meg Kádár János viszonyát a nőkhöz. A köztudatban puritán pártvezérként megjelenő politikus mellett ugyanis a feleségén kívül ritkán lehetett más nőt látni, s maga Kádár Jánosné is – annak ellenére, hogy kosztümjeit a Rotschild Szalonból is rendelték – nem kimondottan First Ladyként jelent meg az ország vezetője mellett. Ruhaviseletében és külső megjelenésében sokkal inkább Nyina Hruscsovára, mint Raisza Gorbacsovára hasonlított. A Kádár Jánosról és feleségéről készített legismertebb, leggyakrabban szerepeltetett fotók is inkább időskori ábrázolások. Ezek közül a leggyakrabban publikált az, amelyiken a bukott politikus feleségével távozik a pártértekezlet után.

Mindenesetre Kádár Jánosnak nőkhöz fűződő viszonyáról kortársai semmit sem pletykáltak s ma sem lehetne újonnan felbukkanó dokumentumokkal megtölteni a bulvárlapok hasábjait. Hivatalos életrajzírói magánéletéről csak érintőlegesen szólnak, így megfelelve annak az elvárásnak is, hogy a politikus politikai tetteiről legyen híres, ne a magánéletéről – annak ellenére, hogy az embereket sokkal jobban érdeklik a hálószobatitkok, mint a nagy politikai döntések háttere. Manapság is sokkal olvasottabb egy olyan cikk, amely a Kennedy fivérek Marilyn Monroe-hoz fűződő esetleges kapcsolatáról szól, mint JFK elhíresült berlini beszédéről.

Kádár János és Kádár Jánosné 1954-1964 közötti levelezése fennmaradt, ezek egy részét Huszár Tibor Kádár Jánosról szóló politikai életrajzában elemezte. A levelekben első olvasásra meglepő a viszonylag távolságtartó hangnem. A feleség férjét sokszor „Jánoskámnak” nevezi. Politikai kérdésekről alig írtak egymásnak, azonban a sorokat átfűti az egymás iránt érzett aggodalom, gyengédség: Kádárné például aggódott, férje nehogy megfázzon a vadászaton. Leveleikbe beszüremkedtek családi problémák is: egyik rokonuk kórházi kezelése és az azzal járó nehézségek (a feleség tanácsa, hogy az infúziót kapó beteg nyalogasson citromot, amit viszont szerezni kell, mivel a hiánygazdaságban nem lehetett bárhol megvásárolni a savanyú gyümölcsöt). A levelekből és a börtönévek alatt férje mellett feltétel nélkül kitartó asszony magatartásából egy olyan házasság képe bontakozik ki, amelyben a felek sírig tartó véd- és dacszövetséget kötöttek egymással, és ezt nem is rúgták fel soha. Kádár János házasságon kívüli kapcsolatáról nem tudunk.

A Huszár Tibor válogatta Kádár-levelezésben természetesen találhatók más nők (értelmiségiek, politikusfeleségek) levelei is, azonban ezek nem a férfinak, hanem a politikusnak szólnak: vagy hivatalos ügyekben íródtak, vagy elsősorban segítséget kérnek, vagy kapott segítséget (pl. lakást) köszönnek meg. Farkas Mihályné például börtönben raboskodó férje szabadon bocsátását kérte, Jánosi Ferencné, Nagy Imre leánya pedig a börtönben sínylődő férje körülményeinek javítását. Sólyom Ildikó, a koholt vádak alapján kivégzett Sólyom László tábornok leánya a kapott lakást köszönte meg, Radnóti Miklósné pedig a találkozásukat.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?


	Kádár nem volt a nők bálványa

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra