Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

A vasút reprezentációs szerepe II. Rákóczi Ferenc újratemetésén

2012. március 11. 21:21 Farkas Andrea

<

A bizottság elindul

A hamvak és a síremlékek hazaszállításával megbízott öttagú bizottság 1906. október 14-én indult el Budapestről, és 16-án délelőtt érkezett Konstantinápoly-ba. A küldöttség még aznap délután kiemeltette a lazaristák kolostorában a sírokból a II. Rákóczi Ferenc, Rákóczi József, Zrínyi Ilona és Csáky Krisztina hamvait tartalmazó ládákat, majd másnap reggel Thököly Imre, Bercsényi Miklós, Esterházy Antal és Sibrik Miklós földi maradványait. Az öttagú bizottság feladatához tartozott a régi sírkövek helyére kerülő, Magyarországról küldött új síremlékek ünnepélyes átadása is. A St. Benoît templomban elhelyezett Rákócziemléktáblát október 16-án adták át. Izmitben a Thököly régi sírját megjelölő obeliszk felavatására október 21-én került sor. A rodostói emlékkövek ünnepélyes átadását október 22-én Forster Gyula intézte. Október 23-án, kedden reggel előbb a sírköveket, majd délután a hét koporsót átszállították a Kelet nevű hajóra.

Konstantinápolyból 1906. október 24-én indult haza a küldöttség. A hajó október 25-én reggel kilenc óra után ért Constantába. Azonnal megkezdődött a koporsók és a sírkövek átszállítása az ott várakozó különvonatra, amivel délután egy órára készültek el. Erről a Pesti Hírlap így tudósított: „a hamvakat tartalmazó koporsókat a Kelet gőzösről áthelyezték a magyar államvasutak díszravatalos kocsijába. A ravatalos kocsiban középen van elhelyezve Rákóczi fejedelem és Zrínyi Ilona koporsója, bíborbársony, hermelin szegélyes lepellel letakarva, melyre Rákóczi címere van hímezve. Rákóczi koporsóján piros bársony párnán fejedelmi jelvények: süveg, kard és buzogány vannak elhelyezve. Rákóczi koporsójától jobbra van a Thököly Imréé, rajta ugyancsak piros bársonypárnán hadi jelvények. A kettő között van Rákóczi József ravatala. Rákóczi Ferenc fejedelem ravatalától balra gróf Bercsényi Miklós és nejének ravatalát állították fel. A koporsók címeres zöld brokáttal vannak leterítve, Bercsényi koporsóján szintén fejedelmi jelvényeket helyeztek el, s mellette van Sibrik Miklós ravatala. A koporsókon már négy koszorú van, hármat közülük Konstantinápolyból hoztak, a negyediket pedig a constantai magyarok tették le."

Az utazás délután öt órakor folytatódott Verciorováig, az ország határáig, ahová október 26-án reggel nyolc óra után érkezett meg a küldöttség. Innen majdnem egynapos várakozás után indult tovább a vonat Orsováig, az első magyarországi városba. Itt a hamvakat az Országos Bizottság fogadta, amelynek tagjai voltak: Wekerle Sándor miniszterelnök, Polónyi Géza igazságügyi miniszter, Kossuth Ferenc kereskedelmi miniszter, Apponyi Albert vallás- és közoktatásügyi miniszter, ifj. Andrássy Gyula belügyminiszter, Jekelfalussy Lajos honvédelmi miniszter, Zichy Aladár, a király személye körüli miniszter, Josipovich Géza horvát-szlavón-dalmát miniszter, Pejacsevich Tivadar horvát-szlavón-dalmát bán és Justh Gyula, a képviselőház elnöke.

Az orsovai szertartáson Fraknói Vilmos címzetes püspök szentelte meg a hamvakat és mondott beszédet II. Rákóczi Ferenc és katolikus hívei ravatalánál, Thököly Imre koporsójánál Scholtz Gusztáv evangélikus püspök mondott beszédet.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?


	A vasút reprezentációs szerepe II. Rákóczi Ferenc újratemetésén

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra