Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

10 híres ember, aki túlélte az 1918-as spanyolnáthát

2020. március 18. 18:26 Múlt-kor

<

John J. Pershing

Az első világháborús amerikai katonai veszteségek több mint a feléért nem a harci cselekmények, hanem a világjárvány volt felelős. Az amerikai hadügyminisztérium adatai szerint 1918 szeptembere és novembere között a szárazföldi hadsereg és a haditengerészet állományának 20-40 százalékát vagy a spanyolnátha vagy a tüdőgyulladás döntötte le. Összesen több mint egymillió katona betegedett meg, és közülük 30 ezren belehaltak a fertőzésbe, még mielőtt Franciaországba értek volna. Ezen beteg katonák a katonai táborokból és a haditengerészeti bázisokról hozzájárultak a kór gyors elterjedéséhez az öreg kontinensen.

Szeptember végén az amerikai expedíciós erők vezetője John Joseph Pershing tábornok erősítést kért otthonról. Pershing, aki legalább 150 ezer emberre számított, nem éppen szívderítő válasz kapott az USA-ból: „Az influenza miatt  - írták a hivatalos jelentésben – nemcsak a toborzások álltak le októberben, hanem a kiképzések is.

Nem tudjuk, hogy a rossz híreknek milyen hatása volt Pershing immunrendszerére, de a tábornok is hamarosan az influenzavírussal fertőződtek közt találta magát. Talán a magas lázzal járó betegség volt az oka, hogy Pershing egy, a büntetőszankciókkal teli tűzszünet ellen érvelt és Németország totális lerohanását javasolta. Az eszelős Pershing nem talált követőkre, így 1918. november 11-én létrejött a tűzszünet, a Nagy Háború véget ért, Németországot nem rohanták le az antanthatalmak.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

10 híres ember, aki túlélte az 1918-as spanyolnáthát

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra