Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

10 híres ember, aki túlélte az 1918-as spanyolnáthát

2020. március 18. 18:26 Múlt-kor

<

Katherine Anne Porter 

A Pulitzer-díjas szerző, Katherine Anne Porter  rövid novelláiról híres, az egyetlen regénye az 1962-ben megjelent „Bolondok hajója” volt. Porter újságíróként dolgozott Denverben, amikor elkapta a kórt.

A járvány idejében hörghuruttal küszködő írónőt először félrediagnosztizálták. Porter küzdelme a spanyolnáthával megjelenik a „Fakó ló fakó lovasa” című, 1938-ban kiadott kisregényében. A mű nagyobbrészt életrajzi ihletésű, és egy  Miranda nevű újságírónő, illetve egy Adam névre hallgató katona influenzavírussal fűszerezett románcát írja le. Miranda az influenza miatt ágynak esik, Adam pedig odaadóan ápolja lázas delíriumba zuhan szerelmét. Miranda felépül, de hamarosan rájön, hogy Adam nem élte túl a kórt.

Miranda panaszkodik és nyomorúságosnak érzi magát, mardossa az önvád, nem tud túllépni azon, hogy milyen árat fizetett szerelme az ő felépüléséért. Porter így fogalmazza meg a regényben Miranda agóniáját: „A mély bánatban, amit a rövid boldogság elmúlása miatt érzett, halkan, szenvtelenül összekuporodva sírt, szánva önmagát és az elveszett gyönyöreit.” Bár az influenzából kigyógyult, a vírus örökre otthagyta „kézjegyét” az írónő fizikai megjelenésében: Porter haja a betegség következtében őszbe fordult.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

10 híres ember, aki túlélte az 1918-as spanyolnáthát

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra