Véres bankrablás 1934 szilveszterén
2015. január 16. 10:13
Leragasztott lőtt seb
A rendőrség perceken belül nagy erőkkel vonult a helyszínre, többek között dr. Dóra Sándor főkapitány-helyettes, dr. Szrubián Dezső és dr. Laky Lajos rendőrtanácsos, dr. Vissy József rendőrkapitány és Fazekas Áron detektív főfelügyelő jelent meg a beosztott rendőrök és detektívek csapatának élén. Kihallgatták a szemtanúkat, majd a kórházba szállított, de kihallgatható sérülteket is. Már Szilveszter délutánján megtaláltak az ellopott gépkocsit a Kelenföldi pályaudvar közelében a sárban. A nyomozás során először a sofőrök és autószerelők között keresgéltek, mert a gépkocsin menekülő rablók autóvezetői kvalitásai ebbe az irányba vitte a rendőröket. Január 1-jén eljutottak Szepesi Lászlóhoz, aki a Nemzetközi Gépkereskedelmi Rt. Révész utca 5. szám alatti telepén dolgozott szerelőként, de december 31-én délelőtt nem jelent meg a munkahelyén. A Nemzetközi Gépkereskedelmi Rt. volt a Buick, az Opel és Cadillac vezérképviselete és a General Motors alkatrészlerakata Magyarországon. Felkeresték a szerelőt a Bulcsú u. 15. szám alatti lakásán, ahol távolmaradását fogfájással indokolta, de ennek ellenére a rendőrök magukkal vitték.
Ugyanezen a napon este szemtanú jelentkezett a rendőrségen, aki arról tájékoztatta a hatóságot, hogy december 31-én látott Szepesi utcájában két gyanúsan viselkedő férfit, egyikük feltűnően sáros volt, szerinte pedig Budapesten ennyire nem sározhatta össze magát. (Mint később kiderült, a szemtanú korábban együtt dolgozott Szepesivel és rajtakapta őt egy munkahelyi lopáson.) Közben a rendőrség feltárta Szepesi előéletét: 1934 februárjában szabadult, miután autólopásért elítélték. Bűntársa volt Radovics László 21 éves autószerelő, akivel közösen a Műjégpálya elől akartak elkötni egy kocsit, de ebben megakadályozták őket - ennek ellenére börtönbe kerültek két-két hónapra. (Radovics a bankrablás idején a Gyapjúmosó Rt. Kárpát utcai telepén dolgozott gépkezelőként.) Ugyanekkor ült Tari Nándor asztalossegéd (aki a mostohaapja műhelyében dolgozott), és Szepesinek jó barátja volt. Korábban Tari is próbálkozott az autószereléssel, jól vezetett, versenyző szeretett volna lenni. Egy műhelyben volt tanonc Benyák Józseffel, akinek azért kellett meghalnia, mert valószínűleg felismerte Tarit, vagy Tari ettől tartva lőtte le őt.
A két férfit még az éjjel bevitték a rendőrségre. A kihallgatások megkezdésekor feltűnt a rendőröknek, hogy Radovics nehezen mozog, nehezen emeli a karját, ezért orvost hívtak és megvizsgáltatták. Megtaláltak a lapockáján egy kb. borsószem méretű, golyó ütötte sebet, amit leukoplaszttal leragasztottak. A rendőrorvos véleménye szerint a revolvergolyó vitéz Szalay fegyveréből származhatott. A csuklóján talált sérülés pedig megfelelt Mocsai fegyverének. Ekkor a sérült bankrabló megtört és részletes beismerő vallomást tett: a bűncselekményt Szepesi találta ki és finanszírozta (fegyvereket, álruhát vásárolt) és ő volt a sofőr, aki a lopott kocsiban várakozott, a bankfiókba Radovics és Tari rontott be, Radovics támadott rá a pénztárosra, Tari pedig az ügyféltérben tartózkodókra tüzelt, majd vitéz Szalay lövéseitől megrémülve elmenekültek. Hármójuk vallomásai alapján megtalálták a több helyen elrejtett fegyvereket és álbajuszokat. Ezután Szepesi is részletes beismerő vallomást tett a korábban a banda által elkövetett, eddig megoldatlan rablásokról.
Mindezekért a február 11-én kezdődött tárgyaláson rablási kísérlet, többrendbeli rablás, többrendbeli gyilkossági kísérlet, szándékos emberölés kísérlete és három rendbeli gyilkosság volt a vád dr. Gadó István büntető törvényszéki elnök előtt. Az ügyész dr. Grotto László volt, a védelmet pedig vitéz Vargha Béla, Kádár Miklós és Vajda Béla látták el. Az ítélet értelmében mindhárom vádlottat felakasztották.