Öt ember, akit kitöröltek a történelemből
2015. március 31. 13:50
Goebbels rejtélyes eltűnése
A német filológiából doktoráló, kisebbségi komplexusát mindenáron legyőzni akaró Joseph Goebbels 1924-ben csatlakozott a nemzetiszocializmushoz, s fáradhatatlan munkastílusa, valamint sikerei miatt hamar felküzdötte magát az országos politikába. Goebbelsnek jelentős szerepe volt a weimari köztársaság szétverésében is.
Az 1933-as hatalomátvétel után a Nemzeti Közfelvilágosító és Propagandaminisztérium, illetve a Birodalmi Kultúrkamara vezetője lett, ő ellenőrizte a sajtót, a rádiót, a színházat, a filmet, a zenét és a képzőművészetet. Személyesen vezette a baloldali, liberális és zsidó szerzők könyveinek első nyilvános elégetését és nagyban rajta múlt, hogy a náci rezsim kedvező színben tűnt fel a németek előtt.
Hitler legközelebbi munkatársai közé tartozott, a Führer nélkül nem lett volna az, aki - de ez fordítva is igaz volt. Vezérére áhítatos csodálattal tekintett: „Meghajlok politikai zsenialitásod előtt” - írta róla. Hitler egyes ügyekben sokszor hiányosan, vagy utólag tájékoztatta, így ítéletei naplójában olykor igen gyorsan változnak, mégis valósággal imádta vezérét.
Pályafutása 1937-38-ban bicsaklott meg, amikor túl közeli kapcsolatba került Lída Baarova cseh filmszínésznővel, akiért még családját is majdnem otthagyta. Hitler rosszallása miatt ezt a lépést végül nem tette meg, de befolyása érezhetően csökkent. Mindez még nem lett volna elég ahhoz, hogy Sztálinhoz hasonlóan Hitler is Goebbels alakjának eltüntetésére utasítsa pártkatonáit, a híres német filmrendező, Leni Riefenstahl 1937-es fotójáról azonban valamiért mégis hiányzik az egykori propagandaminiszter. Ennek máig nem tudjuk az okát.