Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Összekaptak az egyiptológusok Tutanhamon miatt

2014. november 6. 08:20

<

Csak a hírnevet keresik

Egy tavaly novemberben ismertetett vizsgálat szerint ugyanis Egyiptom legismertebb uralkodóját kocsihajtás közben baleset érte, szívét pedig egy szembejövő harci szekér roncsolta össze. Ez az elmélet azonban a mostani elemzések fényében nem állja meg a helyét, ugyanis Tutanhamon Asraf Szelim egyiptomi radiológus szerint nemhogy nem bírt volna megállni egy száguldó lovaskocsin, de még gyalog is csak erősen bicegve tudott járni, amire a mostani vizsgálatok mellett a sírjába elhelyezett mintegy 130 sétabot is utal. "További genetikai vizsgálatok szükségesek, mivel csak így kaphatunk teljes képet az egyiptomi uralkodó egészségi állapotáról" - szögezte le Albert Zink antropológusprofesszor, a bolzanói Múmiakutató Intézet igazgatója.

Szelim az időnként elő-előkerülő gyilkosságteória kapcsán elmondta: Tutanhamon meggyilkolásának elmélete az utóbbi időben valamelyest veszített népszerűségéből, koponyasérülése ugyanis bizonyíthatóan a fáraó halála után keletkezett, például a balzsamozási eljárás során, esetleg sírjának megtalálója, Howard Carter elővigyázatlansága miatt deformálódott el a lelet.

A kutatás eredményeit persze nem mindenki fogadta kitörő lelkesedéssel, egyiptomi egyiptológusok egy csoportja "az ősi civilizáció elleni rosszmájú rágalomhadjáratról" beszélnek. Az Al-Ahram Weeklynek nyilatkozó Havvász szerint az ilyen spekulációk tudományosan megalapozatlanok, puszta kitalációk, amikkel csak a hírnevet keresik. "Tudjuk, hogy Tutanhamon mellé 130 sétabotot temettek és hogy a vadászjeleneteken ülve ábrázolták, de ez még nem jelenti azt, hogy dongalába volt" - szögezte le a neves professzor.

Hasonlóan rossz véleménnyel van Zinkék kutatásáról Ahmed Szaleh egyiptológus. Ő a Weeklynek arról beszélt, hogy Tutanhamon anyja - minden bizonnyal Kia - nem Ehnaton testvére, sőt még csak rokoni kapcsolat sem volt közöttük. Saleh azt sem érti, hogy a kutatás miért állítja azt, hogy Tutanhamon családjában genetikai rendellenességek voltak, mivel a többi múmiát meg sem találták. "Csak Tutanhamoné, ikerlányaié és a KV 55-ös sír tulajdonosáé került elő" - hívta fel a figyelmet. A professzor továbbá kiemelte, hogy a korábbi vizsgálatok egyáltalán nem foglalkoztak a fáraó testi adottságaival, megjegyezve, hogy az Amarna-kori művészetnek éppen az a jellegzetessége, hogy a királyi családtagokat nyújtott koponyával és nőies csípővel ábrázolják, ez tehát egy családi vonás túlhangsúlyozása, s nem betegség jele.

Ahmed Szaid, a Kairói Egyetem régésze rámutatott: a 2005 és 2010 között végzett vizsgálatok eredményei között nem szerepeltek a BBC dokumentumfilmjében ismertetett új állítások. "A tudóscsapat csak a hírnevet kereste, eredményeik spekulációkon alapulnak, s nélkülöznek mindenfajta régészeti vagy történeti bizonyítékot" - fogalmazott.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Összekaptak az egyiptológusok Tutanhamon miatt

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra