Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Miben különböztek a középkori vérfarkasok a maiaktól?

2019. október 22. 10:36 Múlt-kor

<

Farkas emberi értelemmel

Az Arthur és Gorlagon című kora 13. századi prózai műben (mely egy négy részből álló, latin nyelven írt ciklus része) egy Gorlagon nevű királyt ármánykodó felesége farkassá változtatja. A történet akár itt véget is érhetett volna, azonban a nő elkövette azt a hibát, hogy meghagyta neki „az ember értelmét”.

Az óvatlan hiba (és annak jelentősége a történetben) kiemel egy újabb különbséget a középkori és a modern vérfarkas között: a középkoriak ritkán elvadult szörnyetegek, ehelyett gyakran meglepően intelligens, racionális, és jó magaviseletű lények.

Mind Gorlagon, mind a breton legendák Melionja (egy ugyancsak farkassá változott király), mind utóbbi francia változatában Bisclavret – azon kívül, hogy farkasalakot öltenek – teljesen beleolvadnak a megszokott udvari életbe (Gorlagon még lovagol és fel is szolgál a király asztalánál).

Az esetleges agresszió e történetekben mindig igazoltnak van beállítva, például Bisclavret esetében, amikor rátámad feleségére és annak szeretőjére – az állati düh kitörése helyett a szerző jogos bosszúnak tekinti a vérfarkas támadását.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Miben különböztek a középkori vérfarkasok a maiaktól?

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra