Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Mi köze volt Drakula grófnak egy 19. századi járványhoz Írországban?

2020. június 4. 17:09 Múlt-kor

<

Vámpírok és turizmus

Kétségtelen tehát, hogy Stokerra óriási hatással voltak édesanyja fiatalkori emlékei. Nem szabad azonban szó nélkül elmenni amellett, hogy miért is esett az író választása Erdélyre, mint a vámpírok hazájára.

Az itteni népi hiedelem vérszívó élőholtjai (vámpírok, illetve strigák), amelyek az élőket „fertőzik meg” ragályukkal, kiválóan összeilleszthetőnek bizonyultak a Stoker elméjében élő rémképekkel.

A Brit-szigetek és a korabeli Osztrák-Magyar Monarchia keleti határvidéke közti távolság pedig kiválóan megágyazott annak a regény cselekményét adó kontinentális üldözésnek, amely már Mary Shelley Frankensteinje óta szerves tartozéka a gótikus horrorregénynek.

Az elmúlt évben Sligo városa megbarátkozott a Drakula-kapcsolat gondolatával, és igyekszik kihasználni az abban rejlő turisztikai lehetőségeket.

Utcai freskók születtek az íróról és teremtményéről, a Thornley-család egykori házának falára emléktábla került, idén pedig Drakula-tematikájú séták is indulnak majd a korlátozások feloldását követően.

Stoker talán leghíresebb ma élő rokona, a kanadai illetőségű Dacre Stoker író is ellátogatott tavaly a városba egy nagyszabású Drakula-ünnepségre.

A pusztító járvány után két évszázaddal úgy tűnik, valami jót is hoz Sligo városának a halálos kór. A jelenlegi járvány miatti korlátozások júliusra tervezett feloldása után a kisváros tovább építheti kapcsolatát a történelem egyik leghíresebb kitalált karakterével: egy vérszívó szörnyeteggel, aki végső soron nem Erdélyben, hanem Írországban született, ugyancsak egy járvány eredményeként.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Mi köze volt Drakula grófnak egy 19. századi járványhoz Írországban?

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra