Keresés
Érettségi segédlet: Emelt szintű érettségi
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek / 1. Mezőgazdasági és ipari termelés, kereskedelem a középkorban és a kora újkorban
Valóban összeomlott a holland gazdaság a 17. századi tulipánmánia után?
[2022.04.16. 13:35] Hírek
1636–1637 között tulipánmánia söpört végig Hollandián. Az Ázsiából származó, egzotikus virágok hagymáit olykor hihetetlen magas áron adták tovább. 1637 februárjában mindössze néhány nap alatt összeomlott a piac, és a sokat emlegetett források szerint a holland gazdaság is becsődölt. Ezen beszámolók azonban távol álltak a tényektől.
Mekkora volt a 17. századi holland tulipánmánia okozta pénzügyi összeomlás?
[2020.03.23. 13:47] Hírek
1636-1637 között tulipánmánia söpört végig Hollandián. Az Ázsiából származó, egzotikus virágok hagymáit olykor hihetetlen magas áron adták tovább. 1637 februárjában mindössze néhány nap alatt összeomlott a piac, és a sokat emlegetett források szerint a holland gazdaság is becsődölt. Ezen beszámolók azonban távol álltak a tényektől.
A légszennyezés már a középkorban is fenyegette az emberek egészségét
[2019.10.18. 10:37] Hírek
Széles körben elterjedt nézet, hogy az emberiség környezetkárosítása, kiváltképp a levegő szennyezése csak az ipari forradalom óta jellemző. Az energiahordozók égetéséből származó füst káros hatásai azonban már hét évszázaddal ezelőtti írott forrásokban is felfedezhetők.
A római maradványoktól a sártengerekig – milyen volt a középkor útjain közlekedni?
[2019.09.03. 18:02] Műhely
A középkor – bármennyire kényelmes tempójúnak és helyhez kötöttnek tűnhet az akkori élet – igen gyakran járt nagy utazásokkal. A költözés és a hosszú utak megtétele gyakoribb volt, mint az a forrásokból elsőre kitűnik.
Az EU középkori elődje: a Hanza-szövetség
[2019.07.16. 12:21] Hírek
A középkorban a kereskedelem szintén a gazdaság hajtómotorja volt ugyanúgy, mint ma, a XXI. században. Az egyik legnagyobb kereskedelmi szövetség, mely a jelentősebb észak-európai kereskedővárosok közös munkájának eredménye volt, a XIII-XVIII. század között irányította a kontinens északi területeken zajló kereskedelmét Londontól Novgorodig.
Többet dolgozunk, mint a középkori jobbágyok
[2019.05.16. 18:40] Hírek
Elterjedt nézet, hogy a középkorban az emberek szinte kényszermunkát végeztek egész életükben, és a modern embernek sokkal több szabadideje van – ez azonban nem állja meg a helyét a valóságban.
Az amerikai őslakosok tömeges pusztulása is hozzájárult a kora újkori „kis jégkorszakhoz”
[2019.01.31. 18:57] Hírek
A 15. és 16. század fordulóján megkezdődött gyarmatosítás olyan mértékben csökkentette a kontinens lakosságát, hogy az már a Föld klímáján is észrevehető nyomot hagyott.
Létezett-e a középkorban „turkáló”?
[2019.01.12. 12:26] Hírek
Napjainkban megszokott a használt ruházat adása-vétele, illetve cserekereskedelme, adományozása. Mind a másodkézből való ruhákkal való kereskedés, mind a ruhaadományok gyakoriak voltak a középkori Európában is.
Hogyan lett a középkor a sajtkészítés virágkora?
[2018.12.20. 12:55] Hírek
„Mégis, hogy lehet egy olyan országot vezetni, amelyben 246-féle sajttípus létezik?” - fakadt ki egy alkalommal Charles de Gaulle. A világszerte létező sajtfajták száma valójában az általa említettnek több mint kétszerese. Számuk a középkori Franciaországban – Itáliához hasonlóan – a tejtermékek fejlődésének köszönhetően hihetetlen módon megnőtt.
A kora középkor embere sokkal egészségesebb volt a leszármazottainál
[2018.11.12. 12:56] Hírek
Az 5-10. század között eltelt időszakot a mindennapokban gyakran illetjük a „sötét középkor” elnevezéssel és gyakran gondolunk rá úgy, mint amikor pusztító betegségek és éhínségek tizedelték Európa lakosságát. Egy közelmúltban lezárult kutatás azonban ennek épp az ellenkezőjét bizonyította.
Miért volt kötelező a 17. századi Angliában a gyapjú lepelben való temetkezés?
[2018.10.29. 12:49] Hírek
Anglia utolsó nagy pestisjárványában különleges gazdasági lehetőséget látott meg az ország törvényhozása: meglehetősen szokatlan törvények sorozatával állt elő, amellyel a vallási jelentőséggel bíró len halotti lepleket gyapjúval kívánták felváltani.
Ahol a püspök felügyelte a legjobb bordélyházakat: a középkori London alvilága
[2018.10.16. 16:46] Hírek
A középkori Londonban az apróbb bűncselekményekért is könnyen felakaszthatták az embert, ennek ellenére a bűnözés meghatározó része volt a város arculatának. A prostitúciótól a gyilkosságokig és utcai harcokig a hatóságoknak sok mindennel kellett törődniük, beleértve az őket is behálózó korrupciót.
Állam az államok felett – így épült ki a középkori egyház hatalma
[2018.09.20. 18:44] Hírek
Talán nem túlzás kijelenteni, hogy a Katolikus Egyház a világtörténelem egyik legösszetettebb hatalmi rendszerét építette ki a középkor folyamán. Befolyását több, egymással gyakran átfedésben működő struktúra biztosította. Ezek pedig a világi hatóságoktól függetlenül és azokkal párhuzamosan működve tették a pápaságot Európa egyik legfontosabb hatalmi tényezőjévé.
Sörfőzésből éltek a középkor valódi „boszorkányai”
[2018.07.17. 08:25] E-folyóirat
A seprűvel repülő, hegyes kalapot viselő boszorkány, aki sötét, nyirkos helyen lakik fekete macskájával az egyik legelterjedtebb toposszá vált a nyugati kultúrában.
Szigorú étkezési szabályaik miatt a templomos lovagok tovább éltek, mint a középkor átlagembere
[2018.05.09. 16:18] E-folyóirat
A 13. században ritka volt öregségben megőszülni. Még a gazdag földbirtokos férfiak számára is körülbelül 31 év volt az átlag várható élettartam.
Gazdasági katasztrófát okozott Spanyolországban a zsidók 1492-es kiűzetése
[2018.04.16. 08:59] Hírek
“Azok, akik azt állítják, Ferdinánd és Izabella bölcsen viselkedik, valóban bolondok. Ugyanis nekem adták ellenségeiket és egyben nemzeti kincsüket, a zsidókat” – mondta a krónikák szerint II. Bajazid török szultán, aki a híres, 1492. március 31-én kiadott Alhambra-dekrétumra reagált.
A középkori Fekete Párduc: Musza mansza, a Mali Birodalom ura volt a valaha élt leggazdagabb ember
[2018.03.21. 11:02] Hírek
A Marvel-képregényekből merítő legújabb mozifilm, a Fekete Párduc főhőse, T'Challa király a leggazdagabb szuperhős is egyben. A történelem leggazdagabb embere, Musza mansza több mindenben hasonlít Fekete Párducra, minta mai leggazdagabbakra. Vagyona még ma is elképzelhetetlen lenne.
Miért gyűlt meg a középkori európaiak baja a számok megértésével?
[2018.01.11. 10:56] Műhely
A hindu-arab számrendszer Kr. u. 500 körül fejlődött ki Indiában, a kora középkor századai során pedig az arab világban is elterjedt. A 10. század végére Nyugat-Európa is megismerkedett vele, a 13. századtól kezdve pedig már egyre szélesebb körben kezdték el használni az öreg kontinensen.
Tajt részeg katonák papi ruhában, avagy érdemes volt-e a középkorban vért ontani a sörért?
[2017.12.06. 08:28] Hírek
A sziléziai Wrocław városa jövedelmeinek nagy része származott a monopolizált sörfőzésből. Ezért is érintette érzékenyen, amikor 1380-ban a szomszédos püspöki sziget lakói is elkezdték gyártani a saját folyékony kenyerüket. A kereskedelmi háborúból valódi összecsapások alakultak ki. A püspök a jól bevált módszerhez folyamodva a kiátkozás eszközéhez nyúlt, míg a város jóval világiasabb taktikát választott, és blokádot vont a sziget köré. Majd megtámadta a püspöki székhelyet. Az időközben a sziget közvetlen áldásaiból is bőven részesülő, magyarán tajt részeg katonák nagy károkat okoztak a püspök területein, gyakran lehetett például látni őket ellopott papi ruhában flangálni az utcákon.
Miért volt olyan piszkosul büdös a középkori Londonban?
[2017.01.11. 08:36] Műhely
Az elmúlt évszázadokhoz képes London ma egy kifejezetten tiszta város. A szennyvíz a csatornába folyik, a háztartási hulladékot összegyűjtik, a lakosok pedig többször zuhanyoznak egy héten, mint korábbi elődeik egy egész évben. De vajon mi volt a helyzet a középkorban?
Amikor egy középkori királyné halála 68 ezer embert lakatott jól
[2017.01.06. 16:43] Hírek
I. Henrik angol király feleségét, Matildot karitatív tevékenysége és ügyes kormányzási képessége miatt Angliában különösen szerették, így 1118-as halálakor valóban gyászruhát öltött a szigetország. Elhunyta után nyolc napos megemlékezéseket tartottak szerte az országban, amely során 68 ezer szegény kapott bőséges ellátmányt.
Évszázadok alatt sem heverték ki a falvak a pestis könyörtelen pusztítását
[2016.06.03. 13:40] Hírek
Bár a 14. század közepén Európa legnagyobb részére lesújtó, a történelem során a legtöbb halálos áldozatot követelő pestisjárvány történetét és adatait legalább hellyel-közzel mindenki ismeri, a pusztítás pontos mértékéről csak keveseknek vannak megbízható ismereteik.