Keksszel a szex és a falánkság ellen
2022. február 11. 09:50 Múlt-kor
A Graham-diéta megszületése
Mivel Graham úgy gondolta, Amerika morális válságának középpontjában bizonyos ételek állnak, azt javasolta követőinek, hogy egyenek teljes kiőrlésű gabonát, zöldségeket és gyümölcsöket, kerüljék ellenben a húst és mindenféle fűszert. Ez utóbbit azzal indokolta, hogy a hús, az alkohol, de még a fűszeres ételek is szentségtelen módon serkentik a testet.
Az úgynevezett Graham-diéta azonban nem pusztán a „serkentő” hatású ételek elkerüléséről szólt. Követői naponta csak kétszer étkeztek, és akkor is szigorúan beosztott adagok kerültek a tányérokra. Graham ígérete szerint az étrend egyszerre forradalmasítja az emberek egészségét és vonja ellenőrzés alá buja vágyaikat. „Graham két rögeszméje, a táplálkozás és a szex, kiegészítette egymást: mindkét késztetés veszélyt jelent a tökéletes önkontrollra és függetlenségre” – mondta Jayme Sokolow történész.
A Graham-diéta népszerűsége azonban egyre növekedett, alkalmazói pedig egészségügyi problémáik megszűnéséről számoltak be. A Graham-liszt a 19. századi boltok bevett terméke lett. A „grahamiták” még külön az ízetlen kosztra specializálódott vendégházakat is nyitottak. 1838-ban az ohiói Oberlin College étkezdéiben Graham-féle ételeket szolgáltak fel; egy tanár még az állását is elveszítette, mert borsot mert szórni az egyik fogásra. Az egyetem végül a diákok lázadás határát súroló tiltakozása nyomán beszüntette az étrendet.
Graham szigorú étkezési szabályai valódi ellenségeket is szereztek neki. Egy 1837-es bostoni előadása során helyi hentesek és pékek tiltakozást szerveztek a szállásául szolgáló hotel előtt. A nézeteltérés erőszakba fordult, amikor Graham hívei mésszel teli zsákokat dobáltak a tiltakozók közé a tetőről.
A személyét övező vita dacára Sylvester Graham többek, köztük Ralph Waldo Emerson számára is a „teljes kiőrlésű kenyér prófétája” volt. Egy, a róla elnevezett lisztből készült termék pedig még a 21. században is létezik. De mielőtt az első Graham-keksz kikerült volna a sütőből, Sylvester Graham 1851-ben, 55 évesen elhunyt. Kritikusai ezt bizonyítéknak tekintették arra, hogy az általa kitalált étrend nem működött, mások ellenben azt állították, Graham halála előtt húst evett.
A Graham-liszt ennek ellenére népszerű maradt, a grahamiták tovább hirdették étrendjének előnyeit, és Dr. John Harvey Kellogg is a Graham-diéta ihletésére találta fel a granolát és a kukoricapelyhet. Az első Graham-keksz 1900-ban jelent meg, fél évszázaddal Graham halála után, és a keksz hamarosan nagy tételben gyártott tömegcikké vált.
1931-ben a National Biscuit Company (Nemzeti Keksz Vállalat) csavart egyet a Graham-keksz receptjén, és cukrot adott a durva lisztőrleményhez. A nevét később Nabiscóra változtató cég tette igazán népszerűvé a kekszet. Ironikus módon Sylvester Graham gyűlölné a Graham-kekszet: a tömeggyártott, cukros keksz az általa megalkotott étrend tökéletes antitézise.
Sylvester Graham törekvése a feldolgozott élelmiszerek eltüntetésére, illetve a minél több gyümölcs és zöldség fogyasztására jól illeszkedik a mai modern étkezési javaslatok közé. A szex és az étkezés között látott különös kapcsolat dacára sokan máig a vegetarianizmus egyik atyjaként tekintenek rá.