Hét étel, amelyet híres emberekről neveztek el
2020. május 19. 08:28 Kulcsár Ádám
Tojás másnaposság ellen
1894 egyik reggelén Lemuel Benedict visszavonult bróker – aki többek között azzal került bele az újságokba, hogy gazdag család gyermekeként, minő skandalum, egy operaénekesnőt vezetett az oltár elé – hihetetlen másnaposan ébredt.
Miután levánszorgott a Waldorf Hotel éttermébe, a pincértől ropogós vajas pirítóst, buggyantott tojást és pirított bacont kért egy kis hollandi mártással, remélve, hogy ez majd némiképp csökkenti a macskajajt.
Oscar Tschirky főpincért (aki nem mellesleg a Waldorf-saláta és az Ezer sziget öntet kiötlője) annyira lenyűgözte ez az ízkavalkád, hogy hamarosan a menüre került a reggeli, azzal a különbséggel, hogy a felsoroltakat megspékelte egy kis sonkával, és a pirítós helyére angol muffint tálalt.
Így szól az egyik legenda az igen népszerű Benedek-tojás „feltalálásáról”, amit maga Benedict árult el halála előtt.
Egy másik verzió szerint viszont az ínyencség először 1860-ban a Delmonico’s alsó-manhattani éttermében készült el, LeGrand Benedict és kedves felesége rendelése alapján, és az egyik korábbi séfjük, a már említett Oscar Tschirky publikálta 1894-ben Eggs à la Benedick néven.
Számos további szóbeszéd létezik még a reggeli különlegesség eredetéről. Van, aki Benedict Arnoldhoz, az amerikai szabadságharc árulójához köti, van, aki szerint a püspökeinek a paróka viselését megtiltó XIII. Benedek pápa találhatta fel, bár ő még állítólag citromos mártással fogyasztotta.
Egy újabb történet szerint egy bizonyos Edward P. Montgomery rakta össze a tojásos szendvics végső változatát – E. C. Benedict sorhajókapitány ötlete alapján.