Elhibázott döntések, mindent eldöntő rohamok: a középkor 9 sorsfordító ütközete
2018. szeptember 18. 15:56 Múlt-kor
Muhi (1241)
A 13. században a mongolok viharos támadást indítottak Európa keleti része ellen, Batu kán és hadvezére, Szubotáj vezetésével. 1241 tavaszán néhány napon belül legyőzték II. Henrik lengyel fejedelem seregét Legnicánál (április 9.), valamint IV. Béla magyar király seregét Muhinál április 11-12-én.
Béla seregének létszáma akár a 20 000 főt is elérhette, és elsőre, a mongolok április 11-én éjjel indított támadásával szemben sikeresen védték meg a Sajó folyó feletti egyetlen hidat a táboruk közelében. Reggel Batu kán újabb támadást rendelt el, ekkor már kőhajítógépekkel tartotta távol a magyar számszeríjas csapatokat, valamint pontonhíd segítségével máshol is át tudta vinni csapatait a folyón. A kis területen felállított magyar szekértábort nyílzápornak vetették alá, a zűrzavarban a magyar sereg megsemmisült. A tatárjárásként ismert időszakban ezután példátlan pusztítást végeztek Magyarországon Batu kán seregei.
Mivel a király túlélte a csatát, és hamarosan elkezdte megszervezni az újabb ellentámadást, továbbá mivel a megerősített várakat nem tudták bevenni, a mongolok a következő évben elhagyták a Kárpát-medencét. Ebben szerepet játszott Ögödej nagykán halála is, amelynek nyomán a többi kán – köztük Szubotáj tanácsa ellenére Batu is – visszaindult keletre új vezért választani.