Egy viking hajósírt találhattak a norvégiai Trondheim piactere alatt
2017. szeptember 25. 17:19
A Közép-Norvégia legnagyobb fjordja partján elhelyezkedő Trondheimben dolgozó régészek bejelentették: egy viking hajós temetkezési helyszínre bukkanhattak a piactér feltárása során.
A norvég örökségvédelemért felelős intézet (Norsk institutt for kulturminneforskning, NIKU) által finanszírozott régészeti feltárás egyik utolsó napján egy hajó alakú szerkezetre lettek figyelmesek a kutatók, akik Trodnheim főterét tárták fel. A NIKU kirendelt régésze, Ian Reed elmondta, az elemzések során fény derült arra, hogy rendkívül rossz állapotban maradtak meg a faszerkezetek, ám számos rozsdamarta elem, valamint néhány igen rosszul megőrződött szög alapján arra következtetnek, hogy egy hajót temettek el a helyszínen.
A korai elemzések szerint maga a hajó legalább négy méter hosszúságú lehetett, és – mint a kutató fogalmazott – többé kevésbé észak-déli tájolású. Számos különös gödör és később ásott árok, cölöphely figyelhető meg körülötte.
A hajóban mindössze két darab csontot találtak meg, amelyek szintén észak-déli tájolásban feküdtek a földben. Biztosra nem lehet mondani, de egykoron valószínűleg a faszerkezet belsejében kaphattak helyet. A DNS-teszt eredményéig szintén csak találgatni tudnak a szakemberek, hogy emberi maradványokról van-e szó.
Több kisebb lelet mellett a régészek találtak egy bronz lemezt az egyik csont közvetlen közelében, ezért úgy vélik, sírmellékletről lehet szó. A hajó közepén lévő, valószínűleg egy cölöpnek ásott gödör mélyén egy kanál darabja és valamilyen pénzes ládika kulcsa hevert. E két lelet a 7-10. századból való, ám nem egyértelmű, hogy mennyiben kapcsolható magához a hajós temetkezéshez.
A mai kikötő és a fjordon belül elhelyezkedés alapján a régészek a hajósírt a késő vaskor vagy a korai viking kor idejére helyezik. A kutatók úgy vélik, a hajót, mint egy koporsót egyszerűen elásták a földbe, majd egy sírhalmot emeltek fölé. A korai viking kor hajóinak szakértője, Knut Paasche szerint a most fellelt szerkezet hasonló az Åfjordnél megtalált híres hajóhoz.