Egy „meztelen bölcselő” is adott tanácsokat Nagy Sándornak hadjáratai során
2024. október 27. 16:05 Múlt-kor
Háborús viszonyok
Nagy Sándor természetesen nem műkedvelő turistaként érkezett meg India földjére, bár eleinte nem bonyolódott komolyabb konfliktusba. Gandharába érkezése után, (amely a mai Pakisztán északi részén található) meghívta a környék uralkodóit, hogy ismerjék el fennhatóságát.
Ezt annál is inkább megtehette, mert a perzsák birodalma korábban az Indus folyóig terjedt ki, és Gandhara a része volt. Omphisz, Taxila rádzsája gazdag ajándékokat küldött Nagy Sándornak, és elfogadta a meghívását. Taxila a mai Iszlámábádtól, Pakisztán fővárosától mintegy harminc kilométerre feküdt.
Nem mindenki cselekedett azonban így, sokan visszautasították Nagy Sándor fennhatóságának elismerését. A makedón uralkodó felbőszült, mikor megtudta, hogy nem mindenki akarja elfogadni őt. Massaga ostrománál például mind a hétezer védőt lemészároltatta, pedig korábbi politikájára jellemzőbb volt a könyörületesség. A görögök mind jobban elhatalmaskodó zsarnoksága egyik jeleként értelmezték ezt az esetet.
Nagy Sándor Bukephalosz hátán egy 14. századi görög kézirat illusztrációján
Az indiai harcok egyébként olyan területen folytak, amelyek sokkal népesebbek voltak, mint az ókori Görögország, vagy főleg Makedónia. Egyes források szerint ötezer város található a Hüphaszisz és a Hüdaszpész folyók között, ami nyilvánvaló túlzása az ókori szerzőknek, de emögött az a tapasztalat is meghúzódik, hogy az indiai települések jóval népesebbek voltak, mint amilyenekkel a hódítók odahaza találkozhattak.
A Nagy Sándorral szembeni ellenállásra jellemző, hogy Bukephalosz, Nagy Sándor lova is az indiai hadjáratban veszítette életét. Egyes források szerint a híres paripa 30 évesen végelgyengülésben hunyt el, de mások tudni vélik, hogy a Hüdaszpész menti csatában veszítette életét. Maga Nagy Sándor is megsebesült egy alkalommal a bokáján.
A legismertebb uralkodó, aki ellenállt, Pórosz az ókori Pandzsáb területén uralkodott. Nagy Sándor a teljes seregével ellene vonult, és a már említett Hüdaszpész menti csatában legyőzte, noha az indiaiak nagy számú harci elefántot vetettek be, amelyek tetejéről nyílzáport zúdítottak a makedónokra. Porósz maga is részt vett az ütközetben, bátran harcolt, de vereséget szenvedett. Nagy Sándort azonban annyira lenyűgözte az uralkodó, hogy nemcsak meghagyta az életét, hanem az újonnan kialakított szatrapia élére is kinevezte.