Dinoszaurusz és emlős harcának emlékére bukkantak Kínában
2023. július 19. 13:25 MTI
Feltehetően ragadozó emlős egy nála jóval nagyobb dinoszaurusz elleni támadását megörökítő kövületet találtak a kréta földtörténeti korszakból kanadai és kínai régészek.
A szakemberek a Scientific Reports szaklapban megjelent tanulmányukban legalábbis így értelmezik a „nagyon jó állapotban fennmaradt ősmaradványt”. A két állatot a tudósok szerint vulkanikus sárlavina ragadta el, így maradt fenn a jelenet.
A fosszílián kivehető két, egymásba gabalyodott állat: egy emlős és egy két és félszer hosszabb dinoszaurusz.
A Li Ling-Csi régész vezette kínai kutatócsoport küzdelemként értelmezi a lelet által megörökített helyzetet. Feltételezéseik szerint az emlős támadta meg a dinoszauruszt.
Erre utalnak ugyanis az emlős testhelyzete a dinoszauruszon, valamint az, hogy megragadja és harapja áldozatát. Hozzátették, hogy kevésbé tűnik valószínűnek, hogy az emlős egy már elpusztult dinoszauruszon lakmározott volna.
Jordan Mallon, a tanulmány egyik társszerzője szerint a vizsgált őslelet azon kevés bizonyítékok egyike, hogy emlősök dinoszauruszokra vadásztak volna.
A Psittacosaurus lujianensis koponyája oldal- és felülnézetből (Wikimedia Commons / Paul C. Sereno, Zhao Xijin, Lorin Brown, és Tan Lin / CC BY 2.0)
Ezzel egyben megkérdőjelezték azt a korábbi elméletet is, mely szerint az őshüllőket a kréta korszakban nem érte számottevő fenyegetés az emlősök felől.
A tudósok szerint a dinoszaurusz egy növényevő Psittacosaurus lujiatunensis lehetett. A példány mintegy 125 millió éve, a korai kréta időszakban élhetett. A teljes csontváz 119,6 centiméter hosszú.
Az emlős egy 46,7 centiméter hosszú Repenomamus robustus. Ez a ragadozófaj a kréta kor egyik legnagyobb emlősének számított.
A megkövesedett csontvázakat Kínában találták 2012-ben, a Jihszian-formációban, ahol már számos hasonló leletre bukkantak régészek.