Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Csatornafedélként hasznosították az athéni sírsztélé darabját

2014. november 18. 17:18 MTI

Antik sírsztélé darabját tárták fel Athénban, az ókori Kerameikosz negyedben folyó ásatáson. A lelet igencsak meglepte a régészeket - írja a Pasthorizons internetes portál.

<

Kerameikosz az ókorban a fazekasok és vázafestők negyede volt, azonban egy részét a gyakori áradások miatt temetkezőhellyé alakították át. A terület idővel az ókori Athén legnagyobb temetőjévé vált. A most feltárt sztélédarab, amelyet régészek a stílusa alapján az i. e. 4. századra datálnak, minden valószínűség szerint egy családi sírt jelölhetett, de később mint csatornafedelet hasznosították.

A sírkő fennmaradt bal oldalának előterében egy ülő nő és egy fiatal lány látható, míg a háttérben egy szakállas férfit és egy másik nőt ábrázoltak. A sztélé jobb oldala hiányzik, de a régészek feltételezik, hogy további 2-3 személy szerepelhetett rajta. A leleten található egy felirat is, amely egy bizonyos Demosztratoszt említ mint sírtulajdonost.

Az Athéni Német Archeológiai Intézet régészei által végzett ásatás elsősorban az ókori poliszt az eleusziszi szentéllyel összekötő Szent Út feltárására koncentrál, így bukkantak a leletre, amelyet valószínűleg Athén vízellátó rendszerének 6. századi felújításakor használtak fel az út alatt húzódó csatorna lefedésére. Kerameikosz már a korai bronzkorban (i. e. 2700-2000) is szolgált temetkezőhelyként, és a területet egészen az i. sz. 6. századig használták erre a célra.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Csatornafedélként hasznosították az athéni sírsztélé darabját

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra