Minden korábbinál régebbi cirill betűs szöveget találhattak
2023. május 22. 11:20 Múlt-kor
Egy romos bulgáriai erődben, egy ólomlapra vésve találták meg az 1100 éves feliratot, amely az eddig fellelt legrégebbi cirill betűs nyelvemlék lehet.
„A szöveget egy ólomlapra írták, amelyet aztán a mellkason hordtak, hogy az megóvja a viselőjét a bajtól és a gonosz befolyásától” – mondta el Ivajlo Kanev, a bolgár Nemzeti Múzeum régésze, a görög-bolgár határon álló erődben folyó ásatás vezetője.
A felirat két nevet említ meg, akik közbenjárásért könyörögnek: Pavelt és Dimitart.
„Nem ismert, hogy ki volt ez a két ember, de Dimitar valószínűleg az erőd őrségének tagja volt, Pavel pedig az ő rokona” – mondta Kanev.
A felirat I. (Nagy) Simeon cár idejéből származik, aki 893 és 927 között uralkodott a Bolgár Birodalom felett. Uralma alatt a birodalom kiterjesztette határait, és több hadjáratot is indított a Bizánci Birodalom ellen.
A cirill írás a középkor során fejlődött ki; a betűk írásmódja és az ólomlap erődön belüli helyzete alapján a most talált lelet valószínűleg a bolgár helyőrséggel került az erődbe 916 és 927 között.
Az eddig ismert legkorábbi cirill betűs szöveg 921-ből származik, így a most talált felirat mindenképp az egyik legrégebbi ilyen nyelvemlék.
Egy, a feltárásban részt nem vevő kutató elismerte a lelet fontosságát, de óvatosságra intett.
Javor Miltenov, a Bolgár Tudományos Akadémia Bolgár Nyelvi Intézetének kutatója szerint „ez egy nagyon érdekes lelet, és joggal ébreszt érdeklődést. Látnunk kell a felirat teljes leírását, illetve régészeti kontextusát is, mielőtt bizonyosságot nyerhetünk a koráról.”