Kik voltak Rákosi Mátyás testvérei?
2021. március 14. 07:22 Feitl István
Tizenketten voltak. Név szerint, időrendben: Béla (született: 1886), Jolán (1888), Matild Gizella (1890), Mátyás (1892), Izabella (1895), Margit (1896), Zoltán (1898), Ludovika Lujza (1900), Mária (1902), Ferenc (1904), Dezső (1906), Hajnalka (1908). Komoly politikai karriert Mátyás futott be, a nagy mintaadó, akit legtöbb testvére így-úgy követett az életútján. Ki egyszerű emberként, ki magasabb pozícióban vált kommunistává, közülük hatan hosszabb ideig a Szovjetunióban is éltek.
A népes családok nem voltak ritkák a XIX–XX. század fordulóján, de egy tucatnyi gyermek azért elismerésre méltó teljesítménynek számított, ráadásul a mai szociálpolitikai juttatásokat sem ismerték. Különösen, ha tekintetbe vesszük azt is, hogy a szülők 11 gyermeket neveltek fel, csak egy, Ludovika Lujza halt meg korán tüdőbajban.
Élethossz
Az első gyermek viszonylag későn született, az édesanya, leánykori nevén Léderer Cecilia 22 éves volt, amikor először teherbe esett. Viszont mai szemmel is idősen, 44 évesen szülte meg legkisebb gyermekét, Hajnalkát. Olyan sokan voltak, hogy esténként meg kellett számlálni őket.
Egyik nap – mesélte Mátyás – Mária, vagy ahogy a családban hívták, a kis Marcsa hiányzott. Tűvé tették érte a házat, az udvart, a környéket, de nem került elő, végül a padláson egy kis zugba húzódva leltek rá, mélyen aludt.
Hosszú élettel áldotta meg legtöbbjüket a sors, az egészséges természetet apjuktól – Rákosi (Rosenfeld) Józseftől – örökölték, aki nyolcvan fölött erdő-kényszermunkásként dolgozott az osztrák hegyekben, aztán Mauthausenbe került, és ott vesztette életét kiütéses tífuszban.
A legidősebb fiú, Béla ugyanott ugyanaznap halt meg. Hajnalka sem természetes halállal hunyt el, a fasisztákkal szembeni ellenállási mozgalomban harcolt, letartóztatták, 15 évre ítélték, végül Bergen-Belsenben vesztette életét.
Margit, aki a legjobb partit csinálta, gazdag nagyiparoshoz ment nőül. Aztán 30 éves korában rákos lett, s végzett magával. Odahaza gyermekkorukban kettesével feküdtek egy ágyban, Marcsa Ludovika Lujzával aludt együtt, feltételezhetően tőle kapta meg a tüdőbetegséget. Máriát 38 éves korában Moszkvában érte a halál.
Az első világháború szerencsésen végződött számukra, bár három fiú is katona volt – Béla, Mátyás, Zoltán –, épek és egészségesek maradtak. Dezső 1960-ban halt meg, Mátyás 79 évet élt, viszont a többiek nyolcvan fölé jutottak, sőt Zoltán a 90-et, a két legidősebb testvér, Jolán megélte a 100. életévét, Ferenc pedig a 102.-et.
Mátyás a központ
A kis Matyi gyerekkorában kitűnt az eszével, szülei ezért taníttatták, mai szóval kereskedelmi főiskolát végzett. Apja széles látókörű kereskedőt akart belőle faragni, nem kívánta, hogy a család szatócs maradjon élete végéig, de Mátyás a leninizmusnál kötött ki. Apja és legidősebb bátyja ezért nem is követte. A többiek azonban igen.
A teljes cikk a Múlt-kor történelmi magazin 2021. tavaszi számában olvasható.