33 kilogrammos ókori cintányérra bukkantak Kínában
2020. október 26. 11:47 MTI
A Sang-dinasztia korából származó, háromezer éves, nagy méretű, bronzból készült cintányért találtak egy Hunan tartományban folyó építkezésen – közölték a helyi kulturális hatóságok.
Bronzkori szertartások
Az ősi ütőshangszerre, amelynek átmérője 52 centiméter, súlya pedig 33 kilogramm, Miluóban, egy építkezés területén bukkantak rá október 8-án. A hangszer felszíne részben korrodálódott, de a formáját megtartotta.
A cintányér jó állapotban került elő, állatábrázolásokkal díszítették a korongot, a fogantyúja körül pedig dekoratív felhők és villámok láthatók – mondta el a Hunani Múzeum szakértője.
A régészek szerint a cintányért rituálékon használták, amikor a természet isteneihez fordultak a Sang-dinasztia kései szakaszában.
Miluo a Miluo folyó mellett fekszik. Bánatában ebbe a folyóba ölte magát a híres költő, a Csu fejedelemség főhivatalnoka, Csü Jüan (Kr. e. 343-278), akit megrágalmaztak és száműztek a fejedelemségből.
A cintányért szakértők restaurálják majd, és további ásatásokat is kezdenek a helyszínen az esetleg még ott rejtőző kulturális emlékek felkutatására.
A Sárga-folyó középső és alsó szakaszán terült el a Kr. e. 17. század vége és a Kr. e. 11. század dereka között a sangok állama, amely nem volt egységes királyság. A Sang-dinasztia idején kezdődött Kínában a bronzkor, és az írás első emlékei is ekkor jelennek meg.