Elhunyt a fotós, aki a világ elé tárta a dél-afrikai apartheid borzalmait
2018. május 15. 14:59 MTI
Nyolcvanhárom éves korában meghalt Sam Nzima dél-afrikai fotós, aki az 1976-os sowetói felkelés idején megörökítette és megmutatta a világnak az apartheid rezsim brutalitását. Azt követően, hogy felvételét közreadta, Nzimát 19 havi házi őrizetre ítélték.
A fekete-fehér fotó, amely világhírűvé tette őt, a 13 éves Hector Peterson haldoklását mutatja társa kezében az után, hogy a dél-afrikai rendőrség 1976. június 16-án, a sowetói felkelés idején tüzet nyitott a tüntető fiatalokra, és lelőtte őt. A középiskolás diákok vezette tüntetés vízválasztót jelentett az apartheid elleni harcban. Három nap alatt legkevesebb 170 ember vesztette életét.
A tüntetések szétterjedtek szerte a Dél-afrikai Köztársaságban és új erőt adtak a feketék harcához, amely elvezetett később a rezsim bukásához, Nelson Mandela elnökké választásához 1994-ben. Nzima kamerája elkapta a pillanatot, amely leleplezi az apertheid-elnyomás brutalitását – méltatta az elhunytat Cyril Ramaphosa dél-afrikai államfő.
Azt követően, hogy felvételét közreadta, Nzimát 19 havi házi őrizetre ítélték. A felvételt az amerikai Time magazin a világ 100 legbefolyásosabb képének választotta. Nzima hosszas jogi csatározás után nyerte el a szerzői jogokat fotója fölött.