Hatezer éve élt halász maradványaira bukkantak Lettországban
2017. augusztus 9. 12:31 MTI
Lettország északkeleti részén lévő Salaca folyó közelében, a Rinnukalns nevű lelőhelyen tárták fel régészek egy kőkorszaki halász sírját. A Balti-térség egyik legkorábban felfedezett kőkorszaki lelőhelye fontos információkkal szolgál az időszámítás előtti 4000 körül élt őskori ember táplálkozásáról és életéről.
A tudósok egy kőkorszaki települést kutatva bukkantak a sírra. A halászt halakkal együtt temethették el, erre lehet következtetni az elhunyt koponyája körül talált halszálkákból - mondta el Valdis Berzins, a Lett Tudományegyetem kutatója. A szakértő szerint ez arra utal, hogy a halászat fontos szerepet játszott az ott élő nép rituáléiban és világnézetében.
A kutatásokat a Balti és Skandináv Régészeti Központ és a Lett Tudományegyetem végezte Harald Lübke német kutató vezetésével. A munkában a Kieli Egyetem hallgatói is részt vettek.
Rinnukalns, a Balti-térség egyik legkorábban felfedezett kőkorszaki lelőhelye fontos információkkal szolgál az időszámítás előtti 4000 körül élt őskori ember táplálkozásáról és életéről. Ekkoriban a földművelés és állattartás még fejletlen volt Európában. A korábbi vizsgálatok során kagylók és más tengeri élőlények maradványaira is bukkantak már a területen.