A Ming-dinasztia korában faragott, hatalmas Buddha-szobor emelkedett ki a vízből
2017. január 13. 16:02 MTI
Víz alatti régészeti kutatás kezdődött a kelet-kínai Csianghszi tartomány egyik városában, miután egy hatalmas Buddha-szobor feje bukkant elő egy apadó víztározóból. A vasárnapig tartó víz alatti kutatás során adatokat és felvételeket gyűjtenek a további vizsgálatokhoz.
A fucsoui vízgyűjtőmedence titkára a múlt év végén derült fény, amikor az egyik zsilip helyreállításakor több mint tíz méterrel csökkentették a vízszintet. A Buddha-fej egy vízből kiemelkedő sziklafalon látható. A tartományi régészeti kutatóintézet vezetője, Hszü Csang-csing szerint a fej stílusából arra következtetnek, hogy a Ming-dinasztia (1368-1644) idején faraghatták ki.
A kutatók négyszögletes bevéséseket is találtak a sziklafalon, ami azt jelzi, hogy minden bizonnyal építészeti leletre találtak. A szakemberek szerint lehetséges, hogy egykor egy templom állt a területen. A vasárnapig tartó víz alatti kutatás során adatokat és felvételeket gyűjtenek a további vizsgálatokhoz.
Az 1958-ban épült Hungmen víztározó, amelyet Cujhszian-tóként is emlegetnek, 1,2 milliárd köbméternyi víz tárolására alkalmas. Helyi feljegyzések szerint a vízgyűjtő a hajdanán fontos vízi közlekedési csomópontként és kereskedelmi központként működő Hsziaosi település romjain terül el.