Hogyan vált ikonná Che Guevara?
2015. november 19. 14:45
Che Guevarat brutális módon gyilkolták meg. Egy Felix Rodriguez nevű tiszt egy bizonyos Mario Terannak azt a parancsot adta ki, hogy ölje meg, de ne lőjön a fejébe. Che nem halt meg azonnal. Állítólag még a katonaorvost is arra kényszerítették, hogy belelőjön. A nyakára tüzeltek, így a saját vérébe fulladt bele. Fogoly volt, de az amerikaiak és a bolíviaiak figyelmen kívül hagyták a genfi konvenciót. Megpróbálták eltüntetni őt és eltussolni az ügyet.
Che Guevara öröksége azonnal éreztetni kezdte hatását, amint megjelentek a haláláról szóló képek, azt azonban senki nem sejtette, hogy igazi jelképpé fog válni. Az argentinai Rosarióból indult. A várost ma Lionel Messi teszi ismertté, ám még a futballsztár híre sem mérkőzhet 1928-ban született elődjével. A félig ír, meglehetősen tehetős családból származó Guevara fiatalon rögbijátékos lett. Tipikus felső középosztálybeli argentinként nőtt fel. Szülei politikailag aktív családból származtak.
Motoros túrája során a Chile bányavidékén látott nyomor rádöbbentette: ezért nem más tehető felelőssé, mint az Egyesült Államok imperializmusa. Rájött arra, hogy korábbi elképzelése, miszerint orvosként munkálkodik majd a szegények sorsának megváltoztatására, nem lehet eredményes. Akkor tud hatékonyan javítani az életfeltételeiken, ha képes lesz változtatni az amerikai imperializmuson. A Spektrum sorozatában a XX. század négy ikonikus személyével ismerkedhetünk meg. A ma esti, 21.30-tól a képernyőre kerülő epizód Che Guevaráról fog szólni, akiről Martin Kemp, az Oxford Egyetem professzora (a Krisztustól a kóláig című könyv szerzője) kideríti: hogyan vált ikonná, és milyen események sora segítette őt, hogy azzá váljon, ahogyan ma ismerjük őt.