Felelőst találtak a Tutanhamon-botrány ügyében
2015. január 29. 10:23 MTI
Menesztették a kairói Egyiptomi Múzeum restaurátori osztályának vezetőjét, miután helytelenül ragasztották vissza Tutanhamon fáraó világhírű arany halotti maszkjának szakállát.
Ilham Abdel Rahman osztályvezetőnőnek büntetésből a harci kocsik osztályán kell dolgoznia a továbbiakban, helyére a Kopt Múzeumból hívtak szakembert. A múzeum több más munkatársa ellen vizsgálat indult. Az egyiptomi kormány egy fémekre specializálódott német restaurátortól, Christian Eckmanntól, a mainzi Római-Germán Központi Múzeum munkatársától kérte szakvéleményt a maszk állapotáról, és őt bízta meg a helyreállítás koncepciójának kidolgozásával is.
A múzeum egyik munkatársa egy világítótest kicserélése közben a vitrinben véletlenül meglökte a szakállt, amely leesett. Azt műgyantával stabilan visszaragasztották ugyan, de az eredmény nem esztétikus - mondta el a német szakember a Frankfurter Allgemeine Zeitung című lapnak. Szerinte a restaurátorok sietősen és "nem tisztán" dolgoztak, ráadásul az epoxigyanta problémás anyag a restaurálásban, mivel nehezen oldható.
A korrekt helyreállítást Eckman "kényes, de megoldható" műveletnek nevezte. Az aranytárgyak felülete egyfelől érzékeny, másfelől vegyileg stabil, és léteznek óvatos mechanikus lehetőségek a műgyanta kármentes eltávolítására - mondta. Maga a német restaurátor sem tudja még azonban, hogy milyen módszert választ a szakáll eltávolítására és szakszerű visszahelyezésére, ehhez - mint mondta - jobban kellene ismernie a szakállt "és az ősi rögzítési módot".