Egyedülálló aranyleletet találtak Kazahsztánban
2015. január 20. 08:47
Egyedülálló aranyleletre bukkantak egy ókori sírdomb feltárása során kazah régészek Kazahsztán legnagyobb városában, Almatiban - adta hírül a Tengrinews angol nyelvű kazah honlap.
A régészeti feltárást az almati történeti múzeum szakemberei végezték a kelet-kazahsztáni város területén fekvő Kok Kainar-i temetkezés sírdombjainál. A régészek összesen három leletet találtak, köztük egy páratlan, ragadozó nagymacskát formáló aranyszobrot.
A városi önkormányzat kulturális osztályának tájékoztatása szerint a szobrocskát két, egymáshoz illesztett dombornyomott lemez alkotja. A nagymacska "játékos" pózban van, az i.e. 4. századból származik, és valószínűleg egy fejdísz "mágikus" erejét adta.
A Kok Kainar-i temetkezés 2. számú sírdombjának második lelete egy aranytál volt, amelyen egy ragadozó madár képe látható: feje balra fordul, hosszú csőre van, szárnya kitárva, mögötte eprek, aminek heraldikai szimbóluma van.
A harmadik tárgy egy kerek, nyeles bronztükör, ez az 1. számú sírdombból került elő. Elkészítésének idejére csak becslések vannak, szakértők szerint valamikor az i.e. 2. és az i.sz. 2. század között használhatták.